| Bogdan2309 a întrebat:

Salut,am probleme la PC.Cateodata se inteapa fara sa ii fac nimic, se blocheaza tot nici mouse-ul nu se mai misca
Am 2GB RAM
Placa video 256 GeForce 7300GT
HDD 160GB
Procesor AMD Athlon 3200+ 2. 0GHZ
Nu stiu ce sa fac
Si CD-ROM-ul nu imi mai citeste DVD-URILE goale.
Oare de la CD-ROM se inteapa PC-UL?
Si calculatorul isi da restart cateodata si dupa ce se incarca tot windows si isi da iar restart.

Care ajuta dau funda.Multumesc!

8 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Ori e windows-ul stricat, virusi, etc, fisiere lipsa, ori ai o incompatibilitate intre componente! ai adaugat recent memorie ram sau ceva componenta noua? cand ai instalat ultima data windows-ul si ce antivirus folosesti?

| Bogdan2309 explică (pentru RS4):

Windowsul acum 2 ore l-am instalat, si fisere lipsa nu stiu ce ar putea lipsi, memorie ram.l-am dus la un om care trebuia sa faca PC-ul si el a zis ca de la RAm facea asa(se intepa isi dadea rr) si vad ca fara ramul ala tot asa face.Nu am adaugat nici o componenta noua.

| RS4 a răspuns (pentru Bogdan2309):

Opreste-l, scoate placa video, o pui la loc in slotul ei, inverseaza sloturile memoriilor ram, sau daca e doar una, pune-o in alt slot, schimba tastatura si mouse-ul, imprumuta de la un vecin si apoi vezi daca mai face asa! daca acum ai pus windows-ul sigur e de la una din componente! vezi temperaturile pe procesor, placa video, placa de baza cu programul everest sau altele, mai sunt, gasesti printr-o simpla cautare pe google! asteptam sa vedem ce ai reusit pana la urma! bafta!

| Upz0r3 a răspuns:

Hmm nu cred ca are vreo legatura CD-ROM-ul..calculatorul e mediu ca performante..nu cred ca ar trebui sa ai probleme de genul asta...singura cauza care imi trece prin minte e ca ai virusi s-au nu ai spatiu in "C" sau hardul unde ai instalat windows-ul. Reinstaleaza-ti windowsul si o formatare a Pc-ul complet nu ar strika poti sa-ti iei din el doar strictul necesar pe un Stik. Succes happy

| Bogdan2309 explică (pentru Upz0r3):

Acum 2 ore am reinstalat windowsul si am formatat amandoua partitii.
Si chipsetul ala..sau cum se numeste care scrie MSi pe el ce temp trebuie sa aiba?

| Upz0r3 a răspuns (pentru Bogdan2309):

Cat mai mica sub 70 preferabil. Cat are al tau?

| Bogdan2309 explică (pentru Upz0r3):

Partitia C?

| Bogdan2309 explică (pentru Upz0r3):

Aa chipsetul, unde vad ce temperatura are?