| EU13Nmc a întrebat:

Salut, am o problema cu placa de baza, mai exact jack-ul de la placa de baza nu functioneaza dar cel din fata carcasei functioneaza, in spate sunt trei porturi jack unul pentru microfon si celelalte doua pentru sunet, placa de baza este asrock b75m-dgs r2.0.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum ai verificat ca nu functioneaza nici una din cele 3 mufe din spate?

| EU13Nmc explică (pentru Bula):

Am incercat sa imi conectez diferite casti dar am incercat si boxe

| Bula a răspuns (pentru EU13Nmc):

Raspunde-mi la intrebarile urmatoare:
a. Cand au functionat ultima data mufele de iesire din spate?
b. N-a umblat cineva la conexiunea front-audio de pe placa de baza?
c. Din soft-ul de comanda a placii audio ai incercat?

| EU13Nmc explică (pentru Bula):

Nu mai este nevoie tocmai ce mi s-a stricat pc-ul crying

| Bula a răspuns (pentru EU13Nmc):

Nu fii disperat!
Se poate repara si PC-ul tau. happy
Chemati doar pe cineva priceput in service PC si se va rezolva!winking

| EU13Nmc explică (pentru Bula):

Sunt constient ca se poate repara de asta incerc eu sa ii dau de cap, dar acum dupa ce am re-mutat ram-ul si dupa ce am curatat si schimbat pasta termoconductoare a placi video pc-ul porneste dar scoate 3 beep-uri pauza 3 beep-uri incontinu iar pe monitor nu primesc nimic... mda

| Bula a răspuns (pentru EU13Nmc):

1. Daca ai umblat cu placa video, intai verifica daca conectorii (inclusiv ale ventilatoarelor coolerului GPU), alimentarile suplimentare, slotul placii de baza, respectiv iesirea spre monitor sunt conectate corect.

2. Scoate si baga atent din nou placutele de memorie, cate unul (incepand de la procesor (slot 0), spre exterior.
Daca problema persista, incearca cu fiecare placuta de memorie, pe rand, intai in slotul 0.

In functie de modelul BIOS-ului si al placii de baza, si lipsa- sau contactul prost a placii de baza poate genera semnale beep.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu funcționează atunci trebuie dus pc-ul la reparat; pentru că se poate face.

| NGheorghe a răspuns:

Unele Jack uri se configurează din driver (Panel control / Sound).
Eu pot sa pun microfon (sau socond line in) în loc de căști... Fă o verificare.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Salut.
1)Jack-ul verde este pentru boxe și cel roșu e pentru microfon
2)Se poate ca tu să fi îndesat mufa de la boxe și să nu mai meargă portul (sunt niște lamele metalice care apasă pe mufă )
3)Reparația nu este foarte ieftină.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Salut.
1)Jack-ul verde este pentru boxe și cel roșu e pentru microfon
2)Se poate să fi îndesat mufa de la boxe și să nu mai meargă portul (sunt niște lamele metalice care apasă pe mufă )
3)Reparația nu este foarte ieftină.