| Laurentiu_Cristian_Dinca_1984 a întrebat:

Salut am o problema daca ma poti ajuta iti multumesc pc-ul meu nu mai porneste de nici un fel nimic nu mai se aprinde

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing nu bagă fire pe acolo pentru cine știe ce teste.

Deconectează total sistemul de la curent și lasă-l așa câteva ore (poate o zi) - de la șocurile de curent specifice României, placa de bază intră în protecție și sistemul nu mai pornește până nu se descarcă.

Dacă totuși nu pornește, roagă un prieten care mai știe o boabă despre calculatoare, să îți resetez bios-ul cu un jumper (pe placa de bază va vedea CMOS) prin mutarea jumperului pentru 15secunde de pe pinii 1-2 pe 2-3, apoi înapoi.

Dacă tot nu merge (și nu ai indicator de tensiune pe placa de bază) poți încerca cu sursa unui prieten pentru că sursa ta nu mai funcționează.

| Sebastian11x1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tensiunile acceptate la o sursa de calculator sunt 3.3 v, 5 v, 12v, -3.3v -5v, -12v. Aceste tensiuni trebuie verificate atat in gol cat si in sarcina. Pentru a porni sursa cand nu este conectata la calculator trebuie sa uniti firul verde de pe mufa care intra in placa de baza cu un fir negru. Toate firele negre reprezinta GND.

| Sebastian11x1 a răspuns:

Prima data verifica sursa de alimentare.o deconectezi de pe placa de baza, apoi la mufa lata cu multe fire faci un contact intre firul verde si unul negru, sa vezi daca porneste sursa la rece

| RTDRomania a răspuns:

Vezi poate are probleme cu conexiunea la electricitate

| TurboBoost a răspuns:

Probabil ai probleme cu sursa.
Sau, dar ai mai pus ceva in plus gen hard/dvd writer, consumul pe care il are in totat calculatorul poate fi mai mare decat poate da sursa si de aceea nu porneste deloc ( si eu am patit asa cand am mai adaugat un hard, deoarece trecusem de limta sursei )

| dariusel3 a răspuns:

Mai poate fiii si sursa de alimentare dar nu cred ca ii asta verifica ramiii ti s-a ars unul am patit si eu asa

| Sebastian11x1 a răspuns (pentru dariusel3):

Ma frate, daca sursa e buna trebuie macar sa invarta pentru cateva secunde coolerul. daca e dus un ram te atentioneaza prin niste beep-uri lungi, la interval de cateva secunde.la fel si daca e placa vieo dusa. daca pc nu porneste de loc si nu are led indicator de tensiune, nu e logic sa probeze sursa prima data?

| dariusel3 a răspuns (pentru Sebastian11x1):

Eu stiu ca prin beep-uri(lungi) te atentioaneaza doar daca are placa video ceva nu si ramii.

| Sebastian11x1 a răspuns (pentru dariusel3):

Ei uite ca afli acum ca si ramii tot prin bip-ri te atentioneaza ca sunt dusi.nu te supara, dar aceste bip-uri sunt initiate din bios, si se numesc mesaje post

| dariusel3 a răspuns (pentru Sebastian11x1):

Nu ma supar ..invat de la altii ce nu stiu