| DOLFY a întrebat:

SaluT am o problema de IT mai pe scurt... De ceva timp ma chinui sa instalez windows xp pe laptop, nu e vorba ca nu stiu sa o fac sau am gresit ceva, inainte de formatarea partitelor imi da o eroare... am incercat sa ma documentez despre problema asta si am constatat ca nu sunt singurul ce intampina astfel de problema. Vreu sa imi spuneti tot ce stiti despre ce as putea face sa instalez windows xp pe laptop Multumesc!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci laptopurile au in general hdd pus pe sata, iar windows XP nu are incorporate drivere pentru sata.

ori gasesti un xp modificar sau incerci sa modifici kitul de instalare incluzand drivere, ori intri prin bios si muti hdd de pe sata pe ata

| K0sti a răspuns:

De cate ori sa va spun ca sa va intre in cap ca inainte de a instala windows trebuie formatata partitia cu program dedicat de partitionare si formatare?
http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/

| MskDesign a răspuns:

Daca scriai si eroarea, era mai bine! E posibil sa ai probleme cu HDD-ul sau cu cd de instalare. Daca e CD-ul incerca sa boot-ezi de pe usb.

| xFluing a răspuns:

Uhh sa stii ca m-ar ajuta daca as stii ce eroare iti da.

Si la vremea asta windows xp e o alegere cam proasta. Sigur, a fost si inca e un sistem de operare foarte bun, dar din momentul in care Microsoft a renuntat complet la xp, din ce in ce mai multe programe nu o sa mai suporte xp, deci cel mai bine te bagi pe Windows 7.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xFluing):

Dar poate ca sistemul lui (laptopul-ul) este unul foarte slab si nu primeste un alt sistem de operare superior xp-ului...

| xFluing a răspuns (pentru anonim_4396):

Zice ca de ceva timp se chinuie sa instaleze xp, deci ori l-a luat cu windows 3.1 (exagerez) ori cu windows 8 si e obisnuit cu xp-ul, sau nu vrea sa incerce ceva nou.

| DOLFY explică:

laughing In intrebare am spus ca stiu sa instalez windows am facut de nenumarate ori pe pc....stiu si ca xp nu ie mai cautat nu vam cerut astfel de pareri...in fine.el are windows 7 momentan

| anonim_4396 a răspuns (pentru DOLFY):

Spune domnule ce eroare iti da ca sa ne putem da seama. Sa stim care e cauza si te ajutam la rezolvarea ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DOLFY):

Nu stiu ce eroare iti da dar banuiesc ca bagi cd-ul cu windows in unitate si dai install.Afla ca daca ai win 7 acum, nu poti instala un windows mai vechi peste altul mai nou.Tot ce trebuie e sa ai cd cu windows boot-abil, il bagi in unitate si dai restart.La pornire, iti va aparea boot atappi from cd sau ceva de genul in functie de sistem si atunci apesi orice tasta doresti.
Am scris asta pentru ca banuiesc ca tu bagi cd-ul in unitate si ii dai install.Dar nu merge asa sa bagi xp peste win 7. Daca nu e asa cum spun, scrie eroarea pe ceva si pune-o aici sa vedem ce spune.

| Claudiu_Parlea_1991 a răspuns:

1. Dvd-ul cu windows nu e bun.
2. Dvd-rom'ul nu citeste bine (asemanator cu situatia ta am patit recent si la fel, imi dadea eroare in timpul / dupa formatare)
3. Hardul are erori.

Incearca prin eliminare variantele de mai sus si sigur vei reusi.