| Raul1 a întrebat:

Salut, am o problema grava și am nevoie de cei care se știu cu calculatoarele, pc-ul meu a mers normal timp de 2 ani, pana când într-o dimineață l-am deschis și efectiv nu era nimic pe monitor, adică Black screen, toate componentele merg, am desfăcut pc-ul și am încercat piesa cu piesa pe alt calculator și totul merge, monitorul la fel merge, inițial am crezut ca e de la placa video dar dacă era atunci mă băga cel puțin în bios, am scos placa de baza afară și am lăsat pe ea doar cpu- gpu - sursa și ram, aveți aici un mic video pentru a vedea ce se întâmplă... https://youtu.be/RKZYBYPpTBw Mulțumesc mult pentru ajutor.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S-a ars ceva pe placa de baza daca zici ca restul pieselor sunt ok

| CPAElites a răspuns:

Scoate memoria ram si vezi daca scoate niste bip-uri...

| untu a răspuns:

Ti-ai facut verificare si intretinerea lunara( scanare antivirus,antimalware, antyspyware, apoi reparatiile necesare(windows tools)? Ati sters praful peste tot bine, cand l-ati desfacut? Tot nu merge, e nevoie sa chemati un specialist in IT de la sercice-ul autorizat sa va repare!

| blAster85 a răspuns:

Fa-ti o configurare si ia-ti alt pc. Cel vechi il ingrijeai? Ma refer curatat, aspirat etc? Piesele de pe placa au nevoie de ventilatie buna pentru a nu se incinge, chiar daca au cooler pe ele, daca e imbacsit cu scame, praf etc. se aerisesc mai greu. Bafta