| tavi555 a întrebat:

Am o problema cu un PC din 2006 care nu a mai fost folosit de 2 ani.
L-am pornit si nu se aprinde monitorul, tastatura, mouse-ul si nu face niciun beep.
Initial am crezut ca este sursa slaba si i-am scos placa video dedicata, unitatea optica si hard-ul si l-am pornit, dar tot asa.
Dupa care i-am dat un reset la bios, dar vechea poveste(la monitor: no signal imput).
I-am cumparat o placa ram noua i-am montat-o, i-am schimbat pasta termo-conductoare, insa nu inspre surprinderea mea tot nu a vrut!
Va rog, sa ma ajutati URGENT!

Răspuns Câştigător
| Sheldon a răspuns:

Verifica pe placa de baza sa nu ai condensatori umflati(indica defectul lor)
aici o poza (exemplu):
http://jimmyauw.com/wp-content/uploads/2012/08/11-BadCaps.jpg

4 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

El stand sa oxidat componentele stergel de praf schimba cablu de la monitor la pc. etc

| JIGHIRUS a răspuns:

Sterge-l bine de praf! placa de baza, sloturile pentru ram...o sa meargă! foloseste spirt, vezi sa nu fie in priza

| tavi555 explică:

L- am sters de praf, insa am vazut ca are 4 condensatori umflati in jurul procesorului.
Ce as putea sa fac?

| Sheldon a răspuns (pentru tavi555):

Trebuie schimbati,
fiecare condensator are pe el ceva informatii
capacitatea acestuia uF(microfarad) si V(voltaju)
pe capacitor este o liniuta (colorata) aceea e partea negativa
o sa iti trebuiasca :
pistol de lipti sau letcon(100w)
cositor
optional o pompa de aspirat cositorul

dezasamblezi pc-ul pana la placa de baza
marchezi condensatorii care trebuie scosi
incalezesti cositorul de pa acei 2 pini iesiti pe partea de jos a palcii de baza
scoti usor condensatorul, aspiri cu pompa cositorul, poate un o sa ai nevoie de un ac ca sa desfunzi gauricea aia mica

inlocuesti condensatoru rau cu cel bun (topesti cositor pe acei 2 pini)
sa nu se atinga intre ele

orienteaza-te dupa ceilalti condesatori ca sa vezi care e partea negativa

cand cumprei condesatorii capacitatea sa fie exacta cu ceea ce vrei sa inlocuiesti, voltaju poate fii mai mare

exemplu: ai stricat un condesator de 820uF 6.3V atunci cumperi condesator de 820uF si voltaj poate sa vie egal sau mai mare

Scucces!