| Vlăduţ_Apântei_1994 a întrebat:

Am o problema la baterie de la laptop.Nu se incarca pana la 100% si ramane la 88% desi scrie ca inca se incarca.Stie cineva sa rezolve problema?

8 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Probabil numai suporta bateria sa stai cu el in priza in timp ce folosesti laptopul. De aceea se poate sa nu se incarce pana la 100%. Fa rost sau cumpara o alta baterie compatibil cu laptopul si vezi daca acela se incarca pana la capat.

| lastOne a răspuns:

Stai linistit, laptopurile noi nu incarca bateria pana la 100%, e un protocol de protectie a bateriei. Am presupus ca laptopul este relativ nou, in caz contrat e posibil sa fie bateria pe duca.

| Vlăduţ_Apântei_1994 explică (pentru lastOne):

Am de 1 an laptopul

| lastOne a răspuns (pentru Vlăduţ_Apântei_1994):

Ok, daca pana acum bateria s-a incarcat la 100% inseamna ca a inceput sa isi piarda capacitatea de a stoca energie. Probabil ca in cateva luni nu v-a mai tine curent deloc.

| Vlăduţ_Apântei_1994 explică (pentru lastOne):

Culmea e ca tot ma tine bateria adica nu mi se pare ca se descarca mai repede chiar daca e 88 %

| lastOne a răspuns (pentru Vlăduţ_Apântei_1994):

Cat timp tine baterie o baterie e dictat de regimul la care e supusa, destul de relativ.

O sa incepi sa vezi o degradare accelerata in perioada urmatoare, la un moment dat (in functie de cat de simpla este partea electronica din baterie) e posibil sa ai surpriza sa iti arate ca bateria e incarcata insa daca scoti cablul de alimentare laptopul sa iti moara instant.

Sfatul meu ar fi sa incepi sa te interesezi cat te costa o baterie noua. Asta ca sa fii pregatit.

| gelu1970 a răspuns:

Daca nu are o vechime foarte mare poti sa o calibrezi. posibil sa fie asta cauza.
incarca bateria cu laptopul stins, cat crezi ca e normal sa ajunga la carga maxima. apoi cand consideri ca e incarcata startezi laptopul in safe mode, cu F8.
cand e startat in safe mode desconectezi incarcatorul si fara sa folosesti absolut de loc laptopul, il lasi asa pana se descarca si se stinge singur. e metoda cea mai usoara de a calibra bateria si de a reveni la configuratia buna de a indica corect carga.
bafta.

| Kampion a răspuns:

Fa-i o descarce completa apoi incarca-l, s-ar putea sa ajunga la 100%
Funda