| Sandu3 a întrebat:

Salut.Am o problemă pe care nu am mai avut-o până acum la calculator și nu știu să o rezolv.Mousul nu mai merge deloc.Nu se mișcă săgeata de nici un fel.Am schimbat mousul, aceeași situație.Acum văd că și tastatura nu mai merge.Nu răspunde la nici o tastă.Brusc nimic nu mai merge și nu am idee de ce. Efectiv ca să închid calculatorul a trebuit să îl trag din priză că nu puteam să îl închid altfel.Are cineva vreo idee ce aș putea să fac? Se deschide normal, dar săgeata de la mouse nu se mișcă și nici tastatura nu răspunde.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai mouse si tastatura cu mufa rotunda (tip PS2), atunci este posibil ca defectul sa fie pe placa de baza a calculatorului (simptom general: nici lumina rosie de desubtul mouse-lui, nici Led-urile de pe tastatura nu lumineaza). In acest caz, singura posibilitate este sa folosesti tastatura si mouse cu mufe USB.

Daca mufele mouse-lui si al tastaturii sunt de tip USB, atunci incearca sa le bagi in alte mufe USB din calculator (trebuie incercate toate, pe rand).

Daca nici o varianta de mai sus nu functioneaza, atunci apeleaza la un (tehnician de) service, pentru depanare profunda.

| anonimg a răspuns:

Eu as reinstala windows-ul si driverele. Erorile pot apare si din pricina prafului din pc.

| NLS a răspuns:

Ai incercat alte mufe USB de pe spatele unitatii (cele care ies direct din placa de baza), cum a indicat si Bula?

Daca in niciuna nu merge,
si daca esti sigur ca ai testat alt mouse FUNCTIONAL,
vezi daca nu ai un conector pentru USB pe placa de baza, de la care poti duce un cablu adaptor catre carcasa (daca carcasa are conectica pentru mufa USB).
Cablul necesar ar fi trebuit sa il ai in cutia placii de baza, dar se poate si cumpara (cablul arata diferit, depinde de generatia mufei si standardului - USB 2.0 sau 3. x).

https://i.imgur.com/oULfn55.jpg

Daca ai testat si cu iesirea USB ce merge catre carcasa,

1) reinstaleaza Windowsul (metoda clasica, nu prin Reset this PC)

2) daca tot nu functioneaza, du sistemul sau placa de baza + procesor + RAM + sursa la un service de cartier, sa vada daca placa de baza nu are mufele "prajite".