| joJO332 a întrebat:

Am o unitate cu sistemul de operare UBUNTU. Vreau să imi pun pe aceasta unitate windows 10 dar mi se pare complicat, am cautat pe internet dar nu vad raspunsuri. Ma puteti ajuta? Multumesc!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este nimic complicat, doar atat ca daca nu te pricepi la Ubuntu (eu lucrez de peste 3 ani pe Linux. Sunt asemantoare si nu-mi pare rau.) trebuie sa mergi la unul care are Windows. dai jos programelul Rufus si scrii o imagine ISO, de Windows pe un stick de minim 4 Gb. Dupa scrierea imaginii (poti sa o scrii si pe DVD dar nu se prea mai foloseste) boot-ezi de pe mediul respectiv cu F8 (in cele mai multe cazuri) si faci ce spune in videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY

| joJO332 explică (pentru Salontanul):

Am un stick cu windows 10. Am facut combinatia Esc +F1+ Delete, iar ce imi apare dupa mi se pare ceață totală. Ai mentionat de un program, cum il pot dezinstala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru joJO332):

Ce mai exact îți apare?

Ca aici? https://postimg.cc/BL8J3RqL

Sau ca aici? https://postimg.cc/S2tj7WK8

| Salontanul a răspuns (pentru joJO332):

Nu-l poti dezinstala. Trebuie sa formatezi HDD-ul. Da-mi in privat< un numar de telefon si te sun eu. Te pot ajuta pas cu pas.

Bula
| Bula a răspuns:

Este simplu.
Boot-ezi sistemul de pe kit-ul de instalare Windows, iar cand ajungi la faza de partitionare, atunci stergi TOATE partitiile de pe hard disk /SSD, dupa care-l partitionezi din nou (asa cum doresti tu).
Instalarea Windows-ului o vei face pe prima partitie primara, nou creata.

| BogdanM275 a răspuns:

Nu e greu deloc, tot ceea ce trebuie să faci este să downaloadezi windows 10 de pe site-ul oficial Microsoft, sau să faci rost de un stick cu windows 10 care de asemenea poți să îl faci tot tu.
Uite aici link-ul de donwnload: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10ISO

| joJO332 explică (pentru BogdanM275):

Am un stick cu windows 10. Problema este ca nu stiu cum sa-l activez. Nu am mai trecut de pe un sistem de operare la windows. Dacă ai putea sa ma ajuti la instalarea acestuia, ti-as ramane recunoscator.

| floribuc2011 a răspuns:

1. S-ar putea sa nu mearga din prima sa pui windows 10 pe un PC cu Ubuntu, din cauza fisierelor ext4 cu jurnalizare.
2. Trebuie sa instalezi intai un sistem de operare mai vechi, care sa suprascrie aceste fisiere. Altfel o sa te pomenesti ca iti face conflict cu instalarea de windows.
Tin minte ca am incercat odata sa instalez win10 peste linux si nu m-a lasat. Incearca intai sa faci back-up la TOATE fisierele si apoi incearca sa instalezi windows 7. E provizoriu. Dupa ce il instalezi pe asta, poti linistit sa-ti pui win10. Daca vrei insa, incearca intai sa vezi daca poti instala w10 peste ubuntu. Bafta!