| aleks211 a întrebat:

Am o unitate pc dar nu am monitor,in schimb am un TV LED Samsung,de ce as avea nevoie sa pot folosii televizorul pe post de monitor la PC? Am in spatele monitorului mai multe intrari:HDMI,USB, EXT(RGB) si un loc pentru casti! Placa mea video este un ATI HD4650..Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Asa cum ti-a spus CataC ai nevoie de un cablu HDMI daca placa ta video are iesire HDMI.Din ce vad aici, daca placa ta este ca una din acestea, are HDMI.
http://www.emag.ro/......EHQK2BBBM/

http://www.emag.ro/......EKW63BBBM/
Totusi eu cred ca ai nevoie de monitor.
Televizorul este prea departe(2-3 metri)si nu vezi scrisul,iconitele,iar daca il pui in fata ta este prea aproape(am vrut sa joc un joc si umblam cu capul in stanga si-n dreapta, nu mi-a placut deloc).Dar pana iti iei un monitor il vei folosi, ce sa faci.
Conectezi TV-ul la placa video prin cablu HDMI, deschizi televizorul, il dai in modul video sau cum ii zice(ca si cum ar fi conectat la un DVD player, la mine pe telecomanda scrie source AV) apoi pornesti calculatorul.Va trebui sa modifici rezolutia, vezi care se va potrivi.
Vezi la ce distanta il vei tine sa nu cumperi un cablu prea mic.

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Daca il poti conecta prin HDMI ar fi solutia optima. Este vreo 20 lei un cablu HDMI si transmite si imagine si sunet.
Bafta

| aleks211 explică:

@taken,placa mea are HDMI, m-am uitat la ea, este prima care mi-ai dat tu link, cea de 1GB..imi mai lipseste un cablu HDMI, maine il procur, stiam ca pot conecta laptopul la TV dar nu credeam ca pot sa fac asta si cu placa, multumesc pentru raspunsbig grin!