| Sawarekh a întrebat:

Salut, am patit ieri un lucru ciudat.

Pe la 1 noaptea, a inceput sa ma sune pe watsapp un numar necunoscut mie, care a facut un grup cu inca 10 persoane.

i-am dat mesaj pe watsapp, sa vad cine e, dadea cu seen, nu raspundea la nimic.

Se intampla lucruri frauduloase pe watsapp, sau cu ce scop credeti ca a facut asta?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt tot felul de escroci, si pe mine m-au sunat de cateva ori pe WhatsApp escroci de astia cu numere "exotice" si la profil au poze cu papusele de alea tunate si photoshopatewinking

| dullcat a răspuns:

Buna.Cam multe lucruri dubioase ti se intampla. :)) Apesi block si gata, nu le da apa la moara unor asemenea personaje care traiesc numai din fraud schemes.Cauta pe net exemple si te vei lamuri.

https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/whatsapp-scams/

| Hyperion7 a răspuns:

Daca era străin, stai liniștit, mai rătăcește cate un rus sau indian din "greșeală"

| TheGentleman a răspuns:

Mergi la setări/confidentialitate/apeluri/ opriti sunetul pentru apelantii necunoscuti

| Standt a răspuns:

Iata de ce inchid eu telefonul pe timpul noptii!

| Simpatic a răspuns (pentru Standt):

Acelasi lucru il fac si eu, ce sa vezi? dorm mai linistit
nu ar vrea nimeni cred sa primeasca noaptea apel de la "costel" din singapore

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am primit două apeluri din Lesotho. Am vazut dimineata dupa ce am deschis telefonul.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Interesant happy

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Banuiesc ca in legatura cu grupul.
Sa iti zica, sa te cheme in grupul pe care urma sa-l faca

| Korkodeln a răspuns:

Testeaza "bajetii" scamuri cu ChatGPT, sunt o gramada de joburi pe freelancer.com cu "Integreaza bot-ul nostru cu Whatsapp...", se pare ca ai fost bagat intr-un program "beta" de testare, nu te teme, daca au vazut ca ai raspuns si n-ai dat block direct, or sa te mai cautewinking.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cauta prosti care raspund noaptea la mesaje de la necunoscuti.

| ariel13 a răspuns:

Dacă e un număr dubios nu răspunde și nici să nu trimiți mesaje acelei persoane și ieși din grup dacă n-ai făcut-o până acum.