| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am si eu mare nevoie de ajutor sunt niste chestii pe care nu le stiu, poate le stiti voi, as fi foarte recunoscator pentru raspunsuri :d:

1.Eu am pe PC-ul meu montata o placuta de memorie de tip SDRAM de 256MB si mai am un slot liber si as vrea sa pun o placuta de tip DDR2 de 512MB si asta vreau sa stiu sunt compatibile intre ele tipurile astea de memorii de exemplu pot sa pun o memorie de tip DDR2 sau DDR1 in slot-ul meu liber, va functiona sau invers sa pun SDRAM in DDR se poate :-\

2. Exista vreun program ceva cu care as putea afla toate informatiile posibile despre placa de baza dar mai ales sa aflu ce sloturi are placa mea de baza de exemplu ce tipuri de PCI am simplu sau express, ce tip de slot pentru memorii RAM am, ce sloturi AGP am, si altele precum IDE sau SATA si binenteles cate sunt la numar, in special PCI-urile si cele de RAM? Sau daca nu exista niciun program alta modalitate trebuie sa existe!

3. Overclocking-ul Procesorului afecteaza viata acestuia si in ce masura.De exemplu eu am un Intel Pentium 3 EB de 1000MHz sau 1GHz cum doriti, si vreau sa il fac macar de 1200MHz poate mi-o merge si mie NFS Underground 1:d.Asta o sa il afecteze in vreun fel o sa se defecteze, sa se arda cu timpul :-\dar daca il fac de 1500MHz? Si am uitat o chestie odata facut overclocking-ul trebuie sa modific si voltajul acestuia ca sa primeasca curent mai mult sau se modifica singur si daca trebuie sa-l modific cum o fac nu numai la procesor la orice piesa din PC?:-\

Atata am avut de spus!:dMultumesc!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

1. Nu poti pune DDR2 sau alt tip de DDR pe placa ta.
2. Cpu-Z, everest, aida;
3. Calculatorul ala este "antic", nu ai ce sa-i mai faci.