| JustSolutions a întrebat:

Daca va uitati pe o placa de baza veti observa la sloturile ram (ddr1/ddr2)(nu sunt foarte sigur) un separator pe mijlocul slotului, daca te uiti pe o memorie ram (ddr1/ddr2) veti observa un santulet intre pinii galbeni pusi in slot facut pentru acel separator de mai sus, am incercat sa imi pun placuta in slot si nu am reusit, intre separator si santulet este o diferenta de un milimetru sau un pic mai mult, santuletul este un pic mai inspre stanga, am incercat cu 2 memorii si este la fel nu stiu daca este ddr1 sau ddr2 sincer deoarece eu stiam ca placa are sloturi ddr2 iar ramul cu care am incercat nu stiu daca este ddr1 sau ddr2

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune-le invers. Acel sentulet este pus excentric tocmai pentru a nu gresi. Pentru a vedea ce placute de memorie trebuie spune-ne denumirea placii de baza.

| JustSolutions explică (pentru Salontanul):

Crede-ma ca am incercat si daca le pun invers diferenta este mult mai mare acum sunt mai putin de 2 milimetri nsi nu pot pur si simplu oare diferenta dintre ddr1 si ddr2 este doar acel santulet putin mai inspre dreapta? Nu stiu sincer

| Salontanul a răspuns (pentru JustSolutions):

Denumirea placii de baza?

| JustSolutions explică (pentru Salontanul):

Tot ce stiu e HP oricum m-am uitat putin pe net la niste poze si am vazut ce ti-am zis mai sus diferenta este doar la santuletul ala din mijloc (denumit cheie cred ), la ddr1 este putin mai in dreapta

| Salontanul a răspuns (pentru JustSolutions):

Ia de pe net CPU-Z ( 1.69 setup, english): http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Instaleaza-l si spune-mi ce scrie la mainboard si model.

5 răspunsuri:
| iamSeBy a răspuns:

Daca tu ai sloturi ddr2 si nu se potriveste ram-ul, inseamna ca nu e ddr2.