| TaKuYa a întrebat:

Salut am si eu o intrebare. Deci intai de toate m-am gandit sa achizitonez niste ram pentru pc. Am 2GB si mai vreau sa pun inca 2GB ca sa am 4GB ( atat suporta placa de baza ). Intrebarea este cum pot afla cate slot-uri de RAM am fara sa ma uit in interiorul calculatorului. Fiindca vreau sa stiu cate placute de RAM trebuie sa cumpar. Deci daca am 2 placute de 1GB RAM care fac 2GB RAM trebuie sa cumpar 2 placute de 2GB RAM ca sa am 4GB? Sau daca am o placut de 2GB RAM trebuie sa cumpar o placuta de 4GB? Aici sunt confuz. Multumesc pentru citire si astept raspunsuri si sugestii. Procesorul meu este AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+ (2 CPUs), ~2.1 GHz, Placa de baza este ASUS M2N68-AM Plus, placa video este integrata dar am schimbat-o cu una noua Nvidia GeForce GT 430 si folosesc ca sistem de operare Windows 7 Ultimate 64-bit.

7 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Mergi la Device manager, acolo le găseşti... Cum ajungi acolo vezi aici, depinde ce sistem ai: http://www.computerhope.com/issues/ch000833.htm

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Mare majoritate a placilor de baza au dual chanel (2 sloturi). Sunt sigur ca tu ai 1 slot ocupat cu 2gb si mai cumperi inca o placuta cu 2gb.2+2=4

| Liptonel a răspuns:

Nu ai cum sa aflii. Si mie imi era frica sa desfac calculatorul dar se desface usor. El are in interior mai multe sloturi.
Intr-o parte ( mai jos de pocesor ) sunt 4 sloturi, alea sunt pentru placa video si pentru placa de retea / placa wireless si nu mai stiu pentru ce. Iar in dreapta procesorului sunt 4 placute de ram. cu verde si rosu, si acolo vezi.

| valentingb a răspuns:

Pustiu 1gb+1gb= 2 gb, mai ai nevoie de 2 gb, nu de 4
2gb+2gb nu ai, pentru ca ai spus deja ca ai doar 2.
este foarte probabil sa ai 2 sloturi, unu fiind ocupat de o placuta de 2 gb.
daca ai w7 cauta in start menu: system information, o sa-ti apara.
daca ai xp mai cauta, tot asa se cheama, dar nu stiu unde il gasesti
e foarte detaliat, te pierzi in el

| AndrogynBeauty a răspuns:

Placa ta de bază are două sloturi de memorie. Cel mai probabil ai acum instalate două plăci de câte 1Gb fiecare. Pentru a pune 4Gb (maximul suportat de placa ta de bază) ai nevoie să cumperi două placuţe de câte 2Gb fiecare. Succes!

| Cristi19 a răspuns:

Folosind programul everest poti afla cate sloturi ai http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml

| Ruki a răspuns:

Deci nu poti afla cate sloturi ai decat daca citesti manualul placii sau te uiti in interior. zici ca ai deja 2 sloturi ocupate. poti cumpara o placa de 2 sau 2 de 1. e tot aia. dar important e sa fie acleasi DDR si bine inteles sa-ti ajunga sloturile (sunt placi care au numai 2 sloturi)