| AlexAlexandru14245 a întrebat:

Salut, am si eu o mica problema la calculator.
am un i7 4770k cu o placat gtx 780 ti si 8 gb ram
si o sursa de 500w si cand vreau sa ma joc niste jocuri cu grafica la maxim se stinge monitorul dar pc ul ramane aprins si se si aude sunetele.
dar la unele jocuri nici nu apuc sa intru sa setez grafica ca sa si stins monitorul
ajutati-ma cu orice propunere, Va multumesc

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai testat cu grafica data la minim?

(daca nu te lasa, dezinstaleaza jocurile respective,
sterge registrii cu CCleaner
si apoi incearca din nou.

Despre ce jocuri e vorba?
Nu cumva sunt prea pretentioase pentru acel sistem (pe grafica ultra), si nici macar nu se pot initializa pe placa ta video?

| AlexAlexandru14245 explică (pentru NLS):

Daca dau grafica low nu se stinge,
Si jocuri ma refer, multi theft auto(MTA) roblox, dar cand intru le cs go imi arata ca intra si dupa se stinge monitorul

| VoidEternal a răspuns:

GPU vechi, incompatibil. Probabil.

Eu as face așa.

Te asiguri că ești la zi cu driverele de placa video și Windows. Dai placa jos, o cureți și îi schimbi pasta termica. Apoi o supui la niste stress tests sa vezi cum se comporta. Daca ți se oprește iar, probabil placa video e dusa.

| AlexAlexandru14245 explică (pentru VoidEternal):

Pana sa nu pun placa video
Eu nu aveam placa video si o foloseam pe aceea integrata si cand intram in jocuri mai mari primeam restatr la calculator dar acum nu am mai primit de cand i-am pus placa video si cel mai probabil cred ca este de vine ori sursa sau rami ca se încalzesc

| Lupică27 a răspuns:

Inainte sa arunci placa video testeaza cablul de alimentare, schimba-l eventual, descarca ultimele drivere si fa un stress test la placa.

| AlexAlexandru14245 explică (pentru Lupică27):

Sunt pe vga, te referi de la monitor sau de la sursa?

| AlexAlexandru14245 explică (pentru Lupică27):

Se stinge cand fac un test pe stress test

| Lupică27 a răspuns (pentru AlexAlexandru14245):

Atunci arunc-o n-ai ce sa mai faci cu ea. Driverele le-ai schimbat? da, la monitor ma refer, schimba cablul care se conecteaza de la monitor la placa video.