| darksy36 a întrebat:

Am si eu o problema: cand vreau sa instalez un windows de pe dvd, nu imi apare setupul. Ce e de facut? Plzz heelp! Funda.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

La mine pe site(cel de la profil) la pagina de IT și calculatoare a explicat cum se instalează Windows.
Depinde în primul rând de ce Windows e.Din câte intuiesc e vorba de Xp.
Dacă e xp pași sunt așa:
Partiționarea ghard discului
Formatarea partiției de sistem în NTFS
Instalarea sistemului.
Dă-mi add la
depanare.calculatoare2012@yahoo.ro
în caz că informațiile de acolo nu sunt suficiente și ai întrebări.Te pot ajuta on line.Succes

| darksy36 explică (pentru DeyCj):

Nu este vorba de Xp. Este vorba de 7 ultimate sp1 x86. pe care l-am mai avut si pe care inca mai lucrez. Dar chestia e ca nu merge la nici un windows. (app. am dat add la id)

| horia2012 a răspuns:

Toate CD\DVD cu Windows (xp, vista 7, 8) au fisier setup.exe.
Ca sa-l vezi fa asa:
1.Baga CD\DVD in unitate.
2. Du-te pe Start - My Computer
(se deschide o fereastra, in partea stanga a ei iti apar toate partitiile pe
care le ai ( c d e.) si unitatea
DVD ROM).
2. Tot acolo in stanga dai click pe
DVD ROM.
(acum in dreapta ferestrei o sa-ti apara ce contine CD\DVD cu windows tau. In toate fisierele trebuie sa fie unul care se numeste "Setup.exe".
Daca lipseste, sistemul nu e bun si cauta altul.
- Windows-ul nu se instaleaza din "setup.exe". El se instaleaza din bootare de pe CD\DVD.
- Bagi CD\DVD in calculator, Restart
calculatorul il vede si iti apare un mesaj
"press any key to boot from CD\DVD"
cand apare mesajul asta "apesi orice tasta" si instalarea sistemului incepe.

| darksy36 explică (pentru horia2012):

M-am uitat la toate windowsurile mele. toate au setup. Insa nu imi porneste setupul. cand trebuie sa apara fereastra aceea sa setez limba. nu apare. Ecranul ramane albastru.

| horia2012 a răspuns (pentru darksy36):

Daca bagi un alt dvd cu w7 face la fel?
Cat ruleaza DVD-ul iti da vreo eroare de genul
" cycling redundant..."(dar trebuie sa-l lasi ceva timp)
s-ar putea ca DVD-ul sa fie putin zgariat, fara sa se vada,
exact acolo unde isi incarca fisierele pentru a a incepe instalarea.

| darksy36 explică (pentru horia2012):

Face la fel pentru windows 7( 3 tipuri), win 8 pro si xp sp2

| horia2012 a răspuns (pentru darksy36):

Eu am avut problema asta si devina a fost unitatea DVD.
Era uzata. Alte programe puteam sa le instalez de pe DVD,
dar sistemele de operare au fisere ascunse si daca nu le
vede la citire n-ai ce face.
Imi pare rau. Mai mult nu te pot ajuta.

| Mitzac a răspuns:

Pai nu stiu creka da nu stiu sigur daca vrei sa bagi pe un dvd window trebuie sa ai o licenta sau daca nu ia-ti direct de pe netbig grin si salveazal in D