| Santa_Robert_1994 a întrebat:

Am si eu o problema cu front panel jack. Nu imi merge, am schimbat cablurile si tot nu merge, nu stiu de ce. Precizez ca am placa sunet onboard.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Setarile pentru Front (fata) si Rear (spate) se modifica din managerul audio din Windows (Control Panel), care s-a instalat odata cu driverul pentru sunet. Simpla conectare a cablurilor nu rezolva problema. Cerceteaza softul si cauta acele optiuni legate de Front si Rear. Toate modificarile pe care le faci e bine sa le notezi, pentru a putea reveni la cele anterioare, in caz ca apar probleme. Lucreaza cu cap, ca sa fie bine!

| Santa_Robert_1994 explică (pentru dannyel86):

Am incercat sa bag un driver audio dar degeaba. mi-a instalat windows direct..adica nu realtek. in spate merge dar la front panel jack de loc nu stiu ce sa mai fac...

| dannyel86 a răspuns (pentru Santa_Robert_1994):

Fara managerul audio despre care am spus, nu prea stiu cum ai putea muta sunetul din spate in fata. Va trebui sa verifici site-ul producatorului placii de baza, pentru un driver audio compatibil cu sistemul tau de operare. Urmareste, totusi, in Control Panel setarile pentru sunet.
Asfel de proceduri dau rezultate atunci cand producatorul placii de baza ofera drivere pentru sistemul de operare instalat. Daca Windows-ul ti-a pus un driver audio generic, iar sistemul de operare nu se afla pe lista celor pentru care producatorul a prevazut drivere, trebuie sa te limitezi la porturile audio din spate. Posibil sa existe si softuri externe care sa faciliteze treaba asta, dar e nevoie de documentare pe acest subiect.