| alex055 a întrebat:

Salut! Am si eu o problema la Pc, porneste timp de o secunda, se opreste 3-4 secunde si iar porneste. Sa fie sursa dusa?

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Poate are ceva in scurt scoate tot din el si lasa doar placa de baza procesorul si atât
Dai jos si ram-ul

Apoi daca nu mai face urât ii pui memoriile ram

Mai faci o proba

Mai pui un hdd mai faci o proba

Verifici colierul ventilatorul de la procesor daca are praf psisici păr de câine scame de paruri fire prin el
Il cureți

Apoi mai faci o proba

Daca face urat din nou înseamnă ca e hdd-ul

O iei prin eliminare

Apoi daca a mers cu acel hdd si nu era de la el mai adaugi câte.o.componenta până când vezi de de la care face urât

Verifica si priza si contactul ștecherului si mufa din spatele calculatorului
Poate sa facă urat si dacă e ceva băgat in usb defect

| Brizbriz a răspuns:

Sursa, sau placa de baza, daca e destul de veche are condesatori in jurul procesorului care dupa cativa ani se umfla

| Bronson1 a răspuns:

Ce sunete scoate beeperul?
Sunt 3 tipuri de beep-uri pe care le scoate cand ceva nu e ok.

In functie de beepuri, determini daca e de la RAM, procesor sau cabluri care nu mai fac contact bine sau au iesit din placa de baza (alimentare ventilator procesor, HDD, etc.).

Pana atunci, daca te grabesti, poti incerca urmatoarele:

*Verifica daca se invart ventilatoarele (la procesor si placa video).
Misca cu grija coolerul de pe procesor, sa verifici daca nu cumva s-a desprins.

* Incearca sa scoti toti ramii (daca ai mai multe placute), si sa incerci sa pornesti calculatorul cu doar cate 1 placuta individuala de RAM.

E posibil sa-ti fi prajit RAM-ii. Mi s-a intamplat de cateva ori sa imi moara o placuta de RAM si din cauza asta sa nu porneasca PC-ul.

Ultima varianta:
Scoate complet placa video si baga-ti monitorul in placa de baza, si porneste asa calculatorul.
Daca merge, e probabil din cauza placii video care nu facea contact cum trebuie (se mai depune praf in slotul PCIe, il cureti si-ti merge).