| M1XTaP3 a întrebat:

Salut am si eu o problema nu pot sa formatez hdd.Am un hdd Samsung Hd252HJ(250gb) Am dat format in NTFS si in exFAT si nu merge imi da o eroare sa zic asa imi apare:Windows was unable to complete the format. Vreau un sfat sa-mi dai cum as putea face sa-l formatez dau FUNDA. sad

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Baga un CD cu un winows (ia de pe net daca nu ai unul, oricare) si formateaza-l cu ala(acolo la etapa cu creatul partitiilor.Sterge-le.)
Ar trebui sa mearga asa.

| dannyel86 a răspuns:

Samsung are utilitare de scanare a hardului si de detectare a erorilor fizice de pe el. Merita sa le incerci, de pe surse oficiale!

| ywar a răspuns:

Da, pai se pare ca are bad sector... ce poti sa faci este sa ii dai quick format ca dupa aceea sa folosesti utilitarul de windows sau orice alt utilitar care face check de sectoare. El trebuie sa marcheze acele sectoare, probabil bulite fizic si sa nu mai scrie in zona aceea. Daca scrie in zona aceea e pericol sa pierzi date. La utilitar ajungi asa click dreapta - properties - tools - error checking si ii bifezi sa marcheze sectoarele defecte sau sa le repare, daca este cazul...