| M1Man a întrebat:

Am si eu un Dell inspiron n5110 si acum vreo 3 luni am varsat un pahar de ceai(dulce)pe tastatura, dupa care am incercat sa-l repornesc si s-a auzit un parait in difuzoare.L-am dus eu la service dar au spus ca trebuie cumparata o noua placa de baza si ca aceasta este arsa.Acum eu ma intreb daca nu poate fi reparata la cei care lucreaza cu laserul(service-ul la care l-am dus nu lucreaza cu laserul).

6 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

De reparat se poate dar e extrem de greu si nu se lucreaza cu laseru ci cu statia de lipit cu aer cald, cauta totusi o placa de baza asemanatoare cu a ta cumpara-o si monteaza toate piesele si aia e.

| M1Man explică (pentru FlorinDiablo):

O sa ma duc la ASIETA si o sa vad daca o pot ei repara.

| robytoby a răspuns:

Ai facut cea mai mare greseala cand ai repornit laptopul, este foarte posibil sa fie arse si alte componente.
Poti sa te duci la un service si sa te intelegi cu baietii sa-ti puna una noua, nu sh pentru ca poate avea probleme, care nu apar imediat. De reparat nu cred ca se baga cineva, o sa te coste reparatia foarte mult si este posibil sa pice dupa 2-3 luni.
Tu faci cum vrei ca este laptopul tau, dar este bine sa asculti si de altcineva cu experienta, nu zic de mine, cei de la service.
Bafta.

| FlorinFindus a răspuns:

Placa de baza costa cam 20 milioane cumparati alt laptop poti recuper datele daca Hardiskul n-a fost avariat

| M1Man explică (pentru FlorinFindus):

Te auzi ce spui? Stiu cat costa o placa de baza si nu costa 20 milioanelaughinge 200 euro, eu am intrebat daca poate fi reparata nu daca sa-mi iau sa nu alta sau cat costa una noua.

| FlorinFindus a răspuns (pentru M1Man):

Nu mai poate fi reparata