| 34679953225 a întrebat:

Salut, am si eu un laptop Acer i-am dat o resetare din fabrica si i-am instalat un windows 10 de pe google sau ceva de genul. Imi scria ca se instaleaza, eu inainte aveam 7 problema e ca acum merge foarte, foarte greu care este cauza?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Algo098 a răspuns:

Poate sa mearga mai greu pana isi face update-urile. Daca nici dupa o zi - 2 nu isi revine, e posibil ca W10 sa nu fie cel mai potrivit sistem de operare pe acel laptop in sensul ca W10 consuma mai multe resurse hardware decat W7 si daca laptopul nu e suficient de puternic se va misca mai greu.

W10 are si un numar mai mare de fisiere in componenta lui si un hard disk SSD asigura o viteza corespunzatoare. Pe hard disk normal viteza lui W10 e limitata mult. Si eu am vazut ca pe un laptop mai vechi mergea greu W10, dar dupa ce i-am schimbat hard disk-ul cu un SSD, W10 a mers normal ca un W7.

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Nu ai specificat ce laptop ai ( model ). Ideea e ca daca ai ceva antichitate windows 10 si asa mananca resurse la greu. Principalele cauze sunt memorie RAM prea mica si viteza de citire HDD foarte mica.