| tudyrudarel a întrebat:

Salut.Am un disco duro sata 14, 5 cm lungime, 10 cm latimie si 2 cm grosime si as vrea sa cumpar o carcasa pentru el.Vreau sa copiez tot ce am pe el.Am inteles ca merge cu aceasta carcasa. Problema e ca nu stiu ce fel de carcasa sa iau pentru aceste dimensiuni.Am vazut pe amazon dar nu stiu daca se potrivesc.Nu prea ma pricep.Va rog cine ma ajuta

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

De așa aceva ai nevoie

https://www.emag.ro/......DFWJ4KBBM/

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

E bun acela; dar l-ar ajuta mai mult dacă i l-ai găsi pe amazon.es (bănuiesc).

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

Să lăsăm totuși intrebătorul să zică ce vrea (disco duro e la fel scris și in italiană)

| tudyrudarel explică (pentru anonimg):

Asa este ????????

| anonimg a răspuns (pentru tudyrudarel):

Este bun acela care ti l-a recomandat sierra1.

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ciao! Come si dice, pentru un disco duro SATA ca sa copiezi tot de pe el nu ai besonio decat de uno cablu date SATA si una alimentazione electrica SATA din sursa.

Varianta de mai sus merge daca ai desktop, indiferent daca HDD-ul e de desktop sau de laptop (adica de 3.5" sau 2.5"). Daca ai laptop si HDD-ul e de laptop mai ai varianta unui adaptor SATA-USB. Daca ai laptop si HDD-ul e de desktop atunci pica varianta cu adaptor SATA-USB ca nu baga destul curent sa-l invarta - ramane varianta rack.

Dupa dimensiunile date de tine, pare ca ai un 3.5" de desktop:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_disk_drive_form_factors

Ramane sa vezi solutia optima in functie de ce PC ai - laptop sau desktop.