| Andreiandrei2000 a întrebat:

Salut, am un laptop Asus k75vm care a avut spart display asa ca am zic sa-mi iau ssd si sa-l instalez pe un laptop mai vechi ca merge mai bine SSD. Pe laptopul vechi am reinstalat windows-ul dar nu a mers. Azi am bagat noul display si cand deschid laptopul imi da Error Code 0xc0000225 am intrat in Bios dar nu pot sa butez, pur si simplu nu pot s-a intrat in majoritatea obtiunilor si nici nu vede SSD in meniul de boot.
Cum pot rezolva problema?

9 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Uite aici ai mai multe variante : http://www.errorlive.com/error-code-0xc0000225

| Andreiandrei2000 explică (pentru Ironwin):

Eu am dat format la windows pe laptopul vechi deci windows-ul nu mai exista, ce fac in situatia asta?

| Ironwin a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Pai in link-ul ala toate metodele sunt fara windows instalat, dar ai nevoie de un DVD cu windows pentru a incerca repararea.

| Andreiandrei2000 explică (pentru Ironwin):

Nu ma lasa sa bootez usb-ul cd sau SSd

| Ironwin a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Incearca sa formatezi ssd-ul pe alt pc, sau/si verifica cablul SATA, eu am schimbat doua cabluri SATA in doua luni la doua HDD-uri.

| Andreiandrei2000 explică (pentru Ironwin):

Am incercat si nu merge. Ce as mai putea sa fac?

| Ironwin a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Pai daca ssd-ul nu este vazut nici pe alt pc cu alt cablu sata, nu ai decat o varianta : cumpara altul.

| Andreiandrei2000 explică (pentru Ironwin):

E posibil ca atunci cand am formatat SSD sa fi sters toateinformatiile? de pe el? E un SSD nou de 7 luni, nu ar trebui sa se fi stricat!

| Ironwin a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Cand formatezi un SSD/HDD se sterg toate informatiile de pe respectivele suporturi, asta se intampla in mod normal la formatare. Daca SSD-ul tau nu este vazut de doua calculatoare cu cabluri sata diferite, atunci 99 la % (asta ca sa nu spun 100% happy ) SSD-ul este defect. Daca este nou trimite-l in garantie. Un SSD nu da semne de "oboseala" inainte sa se defecteze, acum merge si peste o secunda a "murit".