| HandaSei a întrebat:

Salut, am un laptop ceva mai vechi care stă degeaba și mă gândeam să încerc un linux pe el, doar așa să văd și eu cum e sistemul de operare...
Dar nu pot înțelege nici mort cum naiba se instalează drăcia aia, asta la oricât de multe tutoriale m-aș uita! rolling on the floor
Dacă îmi poate explica cineva la modul cel mai simplu cum se instalează aș fi extrem de recunoscător! ^.^

Menționez că:

Mereu am cumpărat Laptop/pc direct cu ultima versiune de Windows preinstalată, deci nu avut nevoie să instalez vreodată un sistem de operare...
Nu știu ce e aia mașină virtuală (că tot am auzit de ea)/ nici nu vreau să știu de fapt! rolling on the floor
Nu am idee cum se deschide un fișier.iso, deși stau toată ziua la pc, nu am avut totuși niciodată tangență cu unul și nu am idee ce să fac cu el...
Nu știu cum se face un bot și din nou nu vreau să știu, nu vreau să-l instalez de pe vreun CD sau USB și nici nu vreau dual bot sau mai știu eu ce drăcii în paralel cu Windows-ul...

Pur și simplu vreau ceva de genul (dau click pe instal, șterge Windows / instalează Linux) nimic mai simplu! rolling on the floor
Distribuția pe care vreau să o instalez este "Linux Mint 18 Cinnamon".

10 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai sute de tutoriale pe Youtube (chiar si in limba romana ) despre cum sa instalezi sistemul asta de operare, nu poti face ce vrei tu cu next next finish pentru ca e sistem de operare nu aplicatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti recomand Linux Mint Mate 18 pentru ca este mai usor de conectat la retea. De fapt, nu faci nimic. Se conecteaza singur.
Iei un stick, iei programul Rufus: https://rufus.akeo.ie/ si o imagine iso a linuxului: https://www.linuxmint.com/edition.php?id=220 (eu am luat-o de pe serverul de Romania).
Cu rufus cauti imaginea iso in computer (unde ai downloadat-o) si o scrii pe stick. Apoi boot-ezi de pe stick in laptop si gata.
Dupa instalare te uiti in Software Manager (vezi ca trebuie sa pui o parola si cu aia intri peste tot) si instalezi ce programe vrei. El vine cu un grup de programe preinstalat. Ultima imagine iti arata cum este meniul: http://winaero.com/blog/how-to-install-mate-in-linux-mint-cinnamon-edition/

| itsoft a răspuns:

Daca nici asa nu vrei lasane!

Bula
| Bula a răspuns:

Avand in vedere pretentiile tale sus-enumerate, trebuie sa procedezi conform uneia din variantele urmatoare:
1. iei sub brat laptopul si-l duci la unul priceput cu instalarea Linux-ului sau
2. iei in mana telefonul si suni pe cineva care vine acasa la tine si instaleaza Linux-ul.
3. Dai anunt in ziar ca ai nevoie de dvd-ul de instalare pentru Linux Mint, platesti cat se cere, bagi in laptop, pornesti laptopul de pe dvd-ul de instalare, alegi limba romana (sa intelegi ce scrie acolo) si urmezi pasii.
4. daca nicicum nu te descurci, scrie-mi in pm, ti-l instalez eu.

| RAY a răspuns:

Chestia asta o urasc la romanii voi zici ca sunteti dumnezeu va pricepeti la toate dar de fapt la nimic, lasa cineva care stie sa faca sau vezi un video pe net, eu nu recomand linux tie sincer, ramai pe xp

| HandaSei explică (pentru RAY):

Ce glumeață e lumea pe aici pe TPU... rolling on the floor

De ce nu poate nimeni să înțeleagă că nu am avut nevoie de așa ceva până acum? Nu am folosit programe și jocuri piratate să știu cum se instalează fișiere.iso sau cum se crăckuiesc chestii, cum se face un boot și mai știu eu ce drăcii, iar sistemul de operare după cum am mai spus l-am cumpărat de fiecare dată direct cu el preinstalat din magazin, deci pentru ce aș fi avut nevoie de chestii de genul? ^.^

suntserios
| suntserios a răspuns:

Du l la un prieten care stie ce face... si daca tu mergi doar pe premiza click aici si totul sa fie gata nu prea ai ce cauta pe Linux

| HandaSei explică (pentru suntserios):

Nu ai citit mai sus? Am rezolvat, l-am instalat cu UNetBoobin, extrem de simplu și rapid, fără CD, stick, bootare sau alte tâmpenii... ^.^

| K0sti a răspuns:

In situatia data, nu ai ce sa cauti in fata unui calculator...

| HandaSei explică:

Hai că am rezolvat cu UNetbootin!

Îți descarcă automat orice distribuție de linux vrei și ți-o instalează fără să faci tu nimic, fără vreun cd/ boot sau alte tâmpenii... rolling on the floor doar dai restart după ce termină și selectezi UNetbootin în loc de Windows ca să îți apară linux în mod live "încă neinstalat totuși", dai să-l instalezi, selectezi să-ți înlocuiască Windows-ul dacă vrei permanent, iar după instalare îți șterge automat tot ce aveai în pc, inclusiv Windows-ul! Nimic mai simplu zic eu...
Asta în cazul în care mai caută și altcineva răspunsul pentru această enigmă! ^.^

/
Ms mult pentru ajutor (cam inexistent totuși), mari cunoscători mai sunteți și voi toți... rolling on the floor