| DoodyAlexx a întrebat:

Am un laptop cu componente destul de bune insa cand vine vorba de placa video am si integrata de la Intel dar si dedicata de la ati. Din cate am inteles eu placile de la ati nu sunt cele mai bune cand vine vorba de jocuri, cele mai bune fiind de la nVIDIA, insa placa ce o am eu AMD Radeon HD 7370M e destul de bunicica, am cautat pe net insa nu inteleg de ce jocurile in mare parte imi merg destul de greu. Sa dezactivez pe cea Intel si sa merg doar cu amd nu pot pentru ca imi zice ca si cum nu as avea driverul placii video instalat. Ce vreau de la voi este un sfat, o parere cu ce as putea face sau doar atat duce placa de la AMD? Multumesc

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Pai in jocuri mergi pe dedicata AMD. jocurile pro merge greu si de la memorie ram insuficienta, de la windowsul neintretinut, de la procesorul slab, de la supra-incalzire, de la drivere instalate aiurea, sunt multe cauze. http://www.youtube.com/watch?v=za0zYQ7Sz_U
uite ce stie placa ta video.

| DoodyAlexx explică (pentru florin1979):

Dar nu pot alege la jocuri pe cea dedicata, ori nu se poate ori nu stiu eu, la device manager cand dezactivez pe cea Intel nu imi ia placa dedicata ci se comporta ca si cum nu as avea driverul la placa video instalat cu rezolutia maxima de 1024x768 iar restul componentelor sunt bune, procesor i5 cu viteza de 2.4, 4gb rami ddr3, iar cand am incercat battlefield 3 imi mergea mai slab decat in videoclipul dat de tine.

| florin1979 a răspuns (pentru DoodyAlexx):

Instaleaza driverul catalyst de pe situl oficial. asa sunt concepute laptopurile moderne, cand nu se foloseste mult pe partea video, merge cea integrata. cand joci ceva solicitant, se comuta automat pe dedicata. dar pentru asta, are nevoie de driver. cauta aici driverul la placa ta video, ai in centru spre dreapta paginii scris cu verde. te descurci tu mai multe nu pot face pe chat.

AMD Mobility Radeon™ Notebook Drivers

Windows 8 / Windows 7 / Windows Vista (32-bit)

Windows 8 / Windows 7 / Windows Vista (64-bit)

| DoodyAlexx explică (pentru florin1979):

Am downloadat, am instalat insa imi zice ca nu e compatibil, mai bine reinstalez windows si ultimele drivere de pe situl laptopului si poate isi mai revine, multumesc de ajutor

| florin1979 a răspuns:

Cauta-ma pe mess, id mess sprintaroiuflorin sa te lamuresc cum sa rezolvi.

| laptopnews a răspuns:

Poti sa pui intreaga configuratie? Nu tine numai de placa video! happy Referitor la jocuri, vezi care sunt cerintele de sistem pentru fiecare in parte ca sa iti faci o idee de ce configuratie ai avea nevoie. Succes!

| DoodyAlexx explică (pentru laptopnews):

Pai am windows 7 ultimate x64, 4gb DDR3, procesor i5 2.40ghz, 700gb hdd, AMD radeon HD 7370M (dupa cum scrie in device manager) insa dupa reinstalarea windows-ului laptopul se comporta la fel si m-am gandit la o schimbare a placii video, este posibila o schimbare de o placa nVidia pe un laptop cu o placa amd radeon? Si se vor cunoaste modificarile? As dispune de un buget de 500 lei pentru o placa nVidia...

| laptopnews a răspuns (pentru DoodyAlexx):

Se poate schimba daca permite lucrul acesta. Daca vine cu modul MXM etc. E un pic mai dificil. Poate te-ar ajuta mai mult un upgrade la RAM sau un SSD. Iei in calcul si varianta asta?

| ITHelper a răspuns:

Pai poate fi si ea de vina, dar in mai cand vine vorba de jocuri. depinde si ce joc, intelegi? sunt unele jocuri care trebuie sa ai neaparat i7 sau un pc SPECIAL pentru jocuri.
Placa este cat de cat buna, dar la jocuri lasa de dorit. Daca ti se pare ca nu isi face bine treaba, sau ca nu si-o mai face de la un timp, incearca un update la driver-ul respectiv, sau daca nu mai este in garantie ai putea sa il mai cureti putin de praf. Sper ca te-am ajutat!