| Emilfine a întrebat:

Salut, am un laptop Lenovo legion y530 15ich, cel cu i5 și hdd de un terabyte, întrebarea mea este dacă pot sa adaug un ssd pe lângă acel hdd.

Răspuns Câştigător
| Hihowareyou a răspuns:

Salut!

Da, se poate pune un SSD de tip M.2. Uita-te la acest video https://www.youtube.com/watch?v=YoHfPc9fOlI.
La minutul 1:40 se poate observa SSD-ul de tip M.2. Gasesti pe internet destule SSD-uri de acest tip, sunt putin mai scumpe decat cele similare care merg pe SATA, dar au si viteze mai bune. Bafta!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti adauga, fiindca nu ai loc unde sa montezi un SSD suplimentar.
Daca ai avea o unitate optica (CD/DVD), atunci in locul lui s-ar putea monta un SSD, dar modelul tau nu este prevazut cu asa ceva.
Singura posibilitate este sa montezi un SSD in locul hard disk-ului, iar hard disk-ul sa-l folosesti (sau sa-l schimbi) ca hard disk extern.

| relian a răspuns:

Nu adaugi nimic il schimbi, aia e tot.Laptopurile nu-s desktopuri, deci acolo de abia intra piesele care sunt in el, nu mai poti baga nimic in plus.
Nu vad ce ai nevoie de 2 harduri, daca ai un SSD bagi pe ala si aia e tot.

| Emilfine explică (pentru relian):

Pentru ca un ssd de un terabyte este prea costisitor și inutil dacă am un hard. Vreau ssd ul pentru Windows și hdd ul pentru memorie.

| relian a răspuns (pentru Emilfine):

Cine spune ca trebuie sa ai de 1 TB? Daca insa ai atatea date in acel laptop, inseamna ca ai si bani sa cumperi hard, deci ori pui SSD si nu vad ceti trebuie de 1TB, eu am un SSD de 256 aia e tot si nu-i deloc costisitor, mai ales in ziua de azi, iei unu nu de top sa zici nu stiu ce scump este.Dar si Samsung de-ar fi tot nu-i asa de scump.
Daca tot vrei sa le folosesti pe ambele iti dau o alta idee.
Scoti HDD ala de 1TB sil folosesti ca hard extern, cumperi un SSD il momntezi si cand se umple cu ce ai tu, copii pe ala extern si aia e tot, ai datele, poze ce mai ai tu pe cel extern.
Ca sa faci HHD ala de 1TB extern ai nevoie doara de un cablu cu ce are acolo la capat, simplu, ieftin si bun.
Eu asa am in calc am ssd si am HDD de 2 tb pe care salvez poze,filme care imi plac.
Daca doresti mai multe harduri atunci ia-ti desktop,pe orice leptoo ar fi el nu poti instala nimic altceva decat ce are deja inauntru,nu ai cum si nici unde.
Daca nu ai desfacut niciodata un laptop incearca si o sa vezi cum este facut, nu poate nimeni sa iti mai puna nimic in interior, nici aia de la stiu si eu care service.
Am desfacut zeci de laptopuri, ba nici in alea All in ONE nu ai ce instala in interior, singurele care au spaptiu is decatopurile, si serverele.

| Bizon95 a răspuns:

Din pacate NU, doar pe USB (scos hdd, bagat in usb, pus ssd in locul lui)
sau poti sa schimbi hdd cu un hybrid, care e si ssd si hdd in acelasi timp

au trecut vremurile in care laptop-ul avea unitate optica, o scoteai, puneai un caddy si puneai hdd acolo in loc de unitatea optica si ssd-ul il puneai in loc de hdd