| SanduMircea a întrebat:

Salut am un laptop Toshiba L-750 1q3 cu procesor Intel core i-3 2.2 ghz si placa video Intel hd graphics 1158 mb. Pot schimba placa video cu una asa:http://www.emag.ro/......ELF4KBBBM/

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar laptop-ul tau n-are placa video dedidcata ci integrata si n-are nici slot separat. Ar trebui sa ai un slot PCI-e ca sa poti sa pui alta placa video.

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu din pacate. laptopurile in general au placi video dedicate, lipite pe placa de baza.
cele integrate, mai ales alea noi sunt lipite pe procesor.

nu exista laptopuri care sa aiba slot pentru placi video, si sa aiba un pret acceptabil. uitate la aia de la Eurocom. te costa 2000E un laptop aproape chel.

| Salontanul a răspuns (pentru Danzell):

Aloooo! Mai invata si apoi raspunde. Placi video dedicate, lipite nu exista. Placile integrate sun "lipite" dar de fapt nu sunt lipite ci sunt parte integranta a placii ca si la placile de baza de la PC. Ce exista in procesor este alta mancare de peste. Aia este grafica integrata. Nu-ti bate joc de raspunsuri. Aici nu-ti da nimeni bani ca sa raspunzi cat mai mult si prost. Aici este voluntariat. Daca vrei sa castigi un amarat de tricou care nu se da, spune-mi si-ti dau eu unul. Eu am fost de 3 ori campionul zilei si n-am primit nimic.

| Danzell a răspuns (pentru Salontanul):

Prietene esti praf. placile video sunt lipite pe placa de baza. daca nu ma crezi cauta pe net. la laptopuri cel mai des se strica placa video care prin reballing, sau reflowing sunt relipite pe placa de baza.

pe modelele foarte vechi ai ambele cipuri video pe placa de baza.
Intel are pe majoritatea procesoarelor, cipuri video integrate pe procesor.
doar amd mai are ceva modele ca phenom 2 si athlon 2 care nu au integrate. restul celor mai noi sunt integrate pe procesor.

cred ca ai fost campionul zilei degeaba. avand in vedere ca jumatate din raspuns e pe langa subiect.

| Salontanul a răspuns (pentru Danzell):

Jignesti fara sa stii ce vorbesti. Praf esti tu ca vorbesti asa si nici nu stii ce. Daca-mi arati un singur site pe care scrie ca placa este lipita eu il mananc. Chip care contine partea electronica si softul adiacent sunt lipite la toate placile. Circuitele ajutatoare sunt pe restul placii video. La laptop chip-ul este lipit pe placa de baza si circuitele adiacente sunt imprejurul lui. Daca ai sa te uiti pe site-urile specializate ai sa vezi ca nu gasesti de cat doua tipuri de laptop-uri: cu placa integrata si dedicata. Nu-i mai spune omului prostii. Si, presupunand ca ar fi asa cum spui, ce ar putea face omul ca sa-si schimbe singur placa video? S-o dezlipeasca si s-o lipeasca singur? Asta se face cu statie speciala si nu cu un simplu pistol de lipit. In concluzie: confunzi chip-ul grafic cu placa in sine. Mai citeste si apoi sari la gatul oamenilor. Sub protectia anonimatului esti tare in clont. As vrea sa discutam pe margine de electronica si electronica aplicata fata in fata. Sa te vad atunci!

| Danzell a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu inteleg unde bati.
cipul video dedicat e integrat/lipit/ce oi vrea tu pe placa de baza. corect?

Celalalt cip video, ala la care lumea se refera ca fiind placa video integrata se afla si pe CPU. drept exemplu seriile de la Intel i3, i5 si i7, daca te uiti la oricare imagini cu procesoarele astea pentru laptop (nu la cele pentru PC care sunt acoperite), ai sa vezi. cel mai mare dintre cele doua e cipul video integrat (la care ne referim de obicei). e cel mai concret exemplu.

Este incorect spus placa video, pentru ca singura placa(exceptand placa touchpadului, a wifiului care sunt mici ca dimensiuni si nu au o importanta insemnata), este doar placa de baza. "placa" video dedicata are componentele integrate in placa de baza. asa cum ai zis si tu.

Dovada ca nu esti atent la ce am scris. am mentionat in primul post ca nu este posibil sa isi schimbe "placa" video dedicata.
Te rog nu baga in gura altora ceea ce crezi tu ca am zis. stiu cum arata o statie de lipit/dezlipit cipuri, stiu sa o folosesc si am facut si fara cand statiile nu erau la nivel de comert.
si asta fara sa fac vreo facultate. nu am pregatire de specialitate dar am stat destul de mult cu surubelnita-n mana si pe langa altii, incat sa stiu chestii de baza de genul unde se afla un cip integrat si unde se afla cel al "placii" video dedicate.

| Salontanul a răspuns (pentru Danzell):

NU. Cip-ul video dedicat este separat de placa de baza dar integrat in placa video. Placa video integrata are cip-ul lipit pe placa de baza. Mai este un cip grafic in procesor la procesoarele mai noi. http://www.go4it.ro/......e-1063633/
Eu asa ceva am. Un Intel i3: http://ark.intel.com/products/65693/
Placa grafica sau video ( cum vrei sa-i zici) se poate schimba numai daca este dedicata. Celelalte se pot schimba o data cu schimbarea placii de baza sau a procesorului. Copiaza textul meu pe foaie si mergi cu el l-a specialisti. Mai discutam apoi.

| denyemy a răspuns:

Nu, nu se poate. Ai una integrata, nu ai slot de alta dedicata si nici iesire.