| Nicolae_Petrisor_1998 a întrebat:

Am un magnetofon Rostov si atunci cand il dau la maxim si incerc sa cresc bass-ul mai mult de jumate mi se opreste alimentarea la boxe si la subwoofer,Daca scad bassul nu mai am probleme, Dar nu trece de jumate bassul, Treblele sunt la 2 linii de jumate Line in source este dat la 3, 5 si vu metrul nu ajunge la 0 la rosu,sad ce are? Va rog ajutati-ma dau funda + vot

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are cine sa te ajute. Trebuie vazut. Probabil alimentarea. Trebuie cautat un condensator electrolitic umflat, probabil. Mergi cu el la un atelier.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e vorba de nici un condensator.

| Salontanul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De unde esti asa sigur?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

Am avut rostovuri, si asa fac ele cind boxele nu sunt de calibrul si puterea lui, decupleaza, nu zic ca condensatorii sunt perfecti, dar daca erau condensatorii avea altfel de simptome. Oricum îi poate schimba si pe ăia preventiv. Dumneavoastră a ti avut sau ave ti Rostov?

| Salontanul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu. Am avut Tesla.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Boxele sunt prea mici, el are nevoie de boxe de calibru mare, adica, intr e 4 si 8 ohmi, si maximum 80 watss, ca sa meargă si sa se auda beton, el opreste amplificarea deoarece intră finalii in protectie si decuplează releul, destept mag, facut de rusi după o schemă de akai, rezolvarea problemei cu Rostovul este simplă, ori pune ti boxe bune, ori il trece ti semnalul din magnetofon prin statie, si nu v a m ai oprii sunetul, legatura de la magnetofon la statie se face astfel: Mufa din cu 5 picioruse, se bagă in spatele magului unde scrie line out, si cealaltă mufă in spatele amplificatorului unde scrie aux, ave ti nevoie de mufă din cu rca daca amplificatorul are mufe rca.