| Bilii a întrebat:

Salut, am un monitor din asta mai naspa cu 60hz dar in jocuri arata doar 59 de hz. si am cablu dvi. Merita sa cumpar hdmi? Sa pun la el? Se vede mai bine sau rezolutie mai mare ceva?
1680x1650 native am maxim/

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Nu, un cablu HDMI nu iti va aduce absolut nimic in plus pe acea rezolutie.
Nici macar pe 1920x1080.
Abia de la 2K are cu adevarat sens HDMI, ca inlocuitor pentru DVI.
Depinde si ce fel de DVI ai.

https://d3e54emdgoy1fq.cloudfront.net/......5a0312.jpg

Daca ai DVI-D e perfect.

Daca e si Dual Link (are toti pinii) e si mai bine.

Iar daca e DVI-I Dual Link, e la fel de bine, nu merita sub nici o forma schimbat, decat cand o sa ai rezolutie 2K la monitor,
SAU un monitor FullHD cu mai mult de 60Hz.