| Gabiiiii a întrebat:

Salut.
Am un monitor Diunamai exact ca acesta!
http://elettronica-store.it/......6f08bd.jpg
Normal este TV dar merge si ca monitor, si eu as vrea sa ascult muzica la difuzoarele din el deoarece nu am boxe pentru ca mi s-au ars.
Am un cablu auxiliar cu mufa jack de 3.5mm si o mufa din aceasta http://www.elfast.ro/......c-012.jpg.
In ea bag auxiliarul [mufa rosie si neagra] si bag in monitor si unitate dar nu merge, de ce?
Ma puteti ajuta?!

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pentru ca nu e bun adaptorul. Foloseste cablu direct placa sunet-TV... fara alte adaptoare!

| Gabiiiii explică (pentru K0sti):

Ce cablu sa folosesc?
Am bagat mufa jack 3.5mm in unitate si cele 2 de partea cealalta a cablului auxiliar in monitor si nu a mers, nu a mers nici cu adaptor, vreau mai multe detalii te rog!

| K0sti a răspuns (pentru Gabiiiii):

Pai ma intrebi pe mine, eu de unde sa stiu ce mufe ai la televizor? Am spus sa folosesti cablu direct fara adaptoare. Ce mufe iti trebuie la cablu...aia tu stii. Plus ca mai trebuie si sonorul la televizor activat. E activat pe intrarea respectiva?

| Gabiiiii explică (pentru K0sti):

Am cautat in tot meniul din TV si nu am gasit ceva gen "aux" deci eu cred ca se activeaza direct.
Dar din cateam citit se poate face doar cu un cablu cu mufa jack 3.5mm la ambele capete.
Sa activez am doar USB, Scart, AV, ATV, PC si HDMI.
Are si 3 mufe [rosie, galbena si alba] si acolo am incercat sa bag auxiliarul dar fara succes, tot nu se auzea nimic.

| K0sti a răspuns (pentru Gabiiiii):

Pai alea sunt mufele, rosie si alba audio, galbena video. Deci iti trebuie un cablu cu mufa jack la un capat pentru placa de sunet si la celalalt capat cu doua mufe RCA. Simplu. Succes!

| Gabiiiii explică (pentru K0sti):

Am acest cablu dar nu merge, si am incercat si cu adaptor dar la fel!

| K0sti a răspuns (pentru Gabiiiii):

Pai poate e cablul defect, se mai intampla. Sau sunt alte probleme...placa de sunet, setari, volum( o fi pe mute), etc. Greu de spus pe nevazute!

| Gabiiiii explică (pentru K0sti):

Ai putea sa ma ajuti, intrand in PC meu?

| K0sti a răspuns (pentru Gabiiiii):

Da, la setari ne putem uita, dar despre cablu nu pot spune nimic. Intra la mine pe forum si vorbim acolo. Intre timp ia si team viewer-ul sa-l ai pregatit!

| Gabiiiii explică (pentru K0sti):

Add id yahoo: Gaby_Bytzu97

| K0sti a răspuns (pentru Gabiiiii):

Pe forum, fara mess!