| CristianApetrei a întrebat:

Am un pc mai vechi si vreau sa-l upgradez cu ceva mai bun, am un buget de aproximativ 500 de lei. Acum am sa va enumar ce am eu in pc acum: nVIDIA geforce 7300 Gs, Realtek RTL 8169/8110 Family PCI Gigabit Ethernet NIC(NDIS 6.20), Processors Intel core 2 CPU 4400 @2. 00Ghz. Multumesc! Dau o funda! Mentionez ca nu ma prea pricep la pc, vreau sa-mi mearga bine jocurile noi...sa mearga bine in principiu pc-ul... Am 1Gb de RAM

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti o memorie de 2Gb la 667 Mhz (asta este frecventa reala). Restul de bani eu te-as sfatui sa-i pastrezi undeva unde sa nu atingi de ei si sa mai aduni catre ei pana poti sa faci mai multe schimbari.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Chestia este ca nu ne-ai spus esentialul: ce placa de baza ai?
Daca nu stii denumirea ia acest programel (CPU-Z): http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Jos unde scrie Setup English 32 and 64 bit version pe fond roz. Instalezi si ne spui ce scrie la mainboard si model. Dupa, mai discutam.

| CristianApetrei explică (pentru Salontanul):

La mainboard scrie 945GCMX-S2,

| Salontanul a răspuns (pentru CristianApetrei):

In acesta situatie poti sa-ti pui un procesor mai bun. http://www.pcmadd.com/......70003.html
Poti sa mai pui 4 Gb de RAM DDR 2 (2 x 2 GB) la frecventa maxima de 667 Mhz. In acesta situatia ar trebui sa vinzi memoria veche. Sau poti sa adaugi inca (doar) 2 Gb de RAM dar pentru asta ar trebui sa stim ce frecventa are memoria veche. Daca nu stii uite aici: http://devicebox.ro/faq/cum-aflu-frecventa-memoriei-ram.html
Mai poti imbunatati sursa de alimentare. Nu stiu ce ai acum!
Si ultima chestie: poti schimba placa video cu una mai buna care sa aiba latimea de banda de 128 Mhz. Uite pe aici cateva: http://www.pcgarage.ro/......morie-128/
Sigur ca n-o sa poti face toate astea dar macar una sau doua din ele. Ideal ar fi sa schimbi inclusiv placa de baza si procesorul si sa treci pe cel mai nou socket 1150.

| CristianApetrei explică (pentru Salontanul):

Frecventa memoriei este 334.9 Mghz...da-mi un sfat in astia 500 de ron ce ar trebui sa schimb numaidecat la pc-ul meu acum?

| CristianApetrei explică (pentru CristianApetrei):

Cel mai urgent am nevoie de o memorie de 2gb de RAMI?

| Salontanul a răspuns (pentru CristianApetrei):

Ia-ti o memorie de 2Gb la 667 Mhz (asta este frecventa reala). Restul de bani eu te-as sfatui sa-i pastrezi undeva unde sa nu atingi de ei si sa mai aduni catre ei pana poti sa faci mai multe schimbari.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sau ia-ti 2 memorii de 2 Gb la 667 Mhz si vinde-o pe cea veche.

| KodrutZ a răspuns:

Ia-ti un costum de 500 RON, du-te si te angajeaza undeva, stringe macar 2000 RON, si dupa aia discutam despre calculator pe care sa mearga bine jocurile noi.

| CristianApetrei explică (pentru KodrutZ):

Kodrutz, ma refeream sa pun ceva mai bun decat am acum...si sa ma incadrez undeva la 500 de ron...

| KodrutZ a răspuns (pentru CristianApetrei):

Ai zis "500 RON" si "bine jocurile noi". E ca si cum eu as zice "1000 EUR" si "vacanta cu sotia in Bora-Bora". E frumos sa te gindesti ca ai vreo sansa sa faci ceva in conditiile date, dar realitatea ti-o da peste bot. Ai o platforma complet depasita in care nu merita investit, placa video e si ea complet trecuta, sa zicem ca ai pastra carcasa-sursa-hard-unitate optica, si tot nu ai avea ce sa faci cu 500 RON.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Oh, da, si cum Salontanul vad ca ma ignora fiindca nu ii place sa fie tras de guler cind da cu mucii in ciorba, o sa imi raspund singur - Salontanul e cu pluta. "Latimea de banda 128 Mhz", auzi la el.

Răspuns utilizator avertizat