| Fresh a întrebat:

Am un procesor i3 6100 (Skylake), si nu reusesc sa instalez driverul pentru Intel hd graphics 530, imi spune ca (,) computerul meu nu indeplineste cerintele minime (si am incercat mai multe versiuni, si degeaba). Ce este de facut in situatia asta?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Poti sa pui si un 10 fara dureri de cap, pe configuratia ta ar trebui sa mearga parfum. Eu il am cu i3 2120/8 GB/GTX 750 Ti si toate bune.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai ce versiune de Windows ai, ce componente mai ai pe acolo? Sper ca nu XP...

| Fresh explică (pentru KodrutZ):

Nu! Componente: Intel i3 6100, Ram: 8 Gb Hyper x Fury DDR4, Placa de baza: Gigabyte B150M D3H, Placa video cred ca mi-a pus cineva de forma ceva foarte foarte slab, pentru ca eu initial voiam sa folosesc chipul integrat in i3, am intrat la setarile avansate ale display-ului si vad ca inloc de ''Intel(R) hd graphics 530, scrie ''Microsoft Basic Display Driver si sub acesta Intel(R) SKL Mobile Desktop Graphics'' si acum ma gandesc cum sa fac sa folosesc chipul integrat din i3.

| Fresh explică (pentru Fresh):

Si ca sistem de operare, un Windows 8 pe 32 bit (care nu prea e pe placul meu, dar supravietuiesc cu el pentru o perioada)

| KodrutZ a răspuns (pentru Fresh):

Integrata din Skylake e ok. Ia si joaca-te un pic in bios la setari si pune driverul oficial de la Intel de pe site. W8... zabalos sistem de operare.

| Fresh explică (pentru KodrutZ):

Imi poti spune te rog pasii exacti cum sa selectez placa integrata din procesor? Nu am experienta cu biosul, am stat doar vreo 2 saptamani sa invat despre calculatoare cat sa imi construiesc un build bunicel si ieftin, dar mai departe nu m-am bagat, si o mica indrumare nu strica happy Multumesc mult pentru un eventual raspuns big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Fresh):

Daca ai vreo placa dedicata cumva, scoate pur si simplu aia si integrata trebuie' sa porneasca de una singura.

| Fresh explică (pentru KodrutZ):

Am umblat in bios, care se pare ca nu este acel bios pe care il stiam eu, ci este denumit uefi Dual Bios, ma rog, am schimbat acolo si nu vad nici o diferenta imi scrie exact acelasi lucru, si driver-ul tot nu ma lasa sa il instalez (cel de la Intel) imi da aceeasi eroare, si nu prea are logica.

| Fresh explică (pentru Fresh):

Si DA, am dat save cand am iesit din Bios laughing, sa nu se inteleaga ca nu am facut asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fresh):

Are logica, vezi ca s-ar putea sa aiba nevoie de vreun update de dotnetfx sau draq-stie-ce ca sa mearga.

| Fresh explică (pentru KodrutZ):

Unde pot face update la acest ''dotnetfx'', adica exista un anume site oficial de unde pot updata acest program? (imi cer scuze ca sunt atat de sacaitor si ca intreb prea multe probabil, dar experienta se pare ca isi spune cuvantul)

| KodrutZ a răspuns (pentru Fresh):

Dotnetfx-ul e update fix de la Microsoft. Nu bag mina in foc ca e asta de vina, dar e POSIBIL. Pina una-alta, eu vad ca nu e driver pentru W8 pe 32 de biti - https://downloadcenter.intel.com/......0-6th-Gen-

| Fresh explică (pentru KodrutZ):

Caut deja de ore bune, si am mai dobandit cateva informatii si se pare ca in windows 8 se intampla aceasta problema, apare ca si denumire Windows Basic Display Driver, si nu reusesc sa ii dau de cap. In legatura cu driverul de 32 biti, este unul in faza beta si inca unul care teoretic ar trebui sa functioneze, dar la absolut toate imi da eroare cum ca nu indeplinesc cerintele minime....ramane sa reinstalez windows-ul, punand un 7 eventual....acest 8 este un esec total.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fresh):

Poti sa pui si un 10 fara dureri de cap, pe configuratia ta ar trebui sa mearga parfum. Eu il am cu i3 2120/8 GB/GTX 750 Ti si toate bune.