| Anselmo a întrebat:

Salut, am un router tp link 300 mbps, si vreau sa il folosesc ca antena wifi, vreau sa ma conectez la hotspot urile publice, ce setari se face, pas cu pas, pe romaneste.

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vezi ca nu toate routerele tp-link suporta ce vrei tu cu firmware stock. Ce router ai totusi mai precis? Ce model.

| Anselmo explică (pentru sltlp):

Tp link tlwr841n versiunea 8.4

| sltlp a răspuns (pentru Anselmo):

Nu poti decat daca schimbi firmware-ul cu unul neoficial gen dd-wrt sau openwrt...

| Anselmo explică (pentru sltlp):

Dd-wrt mi au spus ca imi trebuie sa descarc o chestie am descarcat o are numele asta:wr841nv8_en_3_13_33_up_boot(130506).bin exact ce am eu versiunea8.4, dar ce fac cu ea? pana imi dai back eu caut de openwrt asta.

| sltlp a răspuns (pentru Anselmo):

Http://www.youtube.com/watch?v=7d5W3ZMT9Tk
http://www.youtube.com/watch?v=d_cCn-CQEu0
Ambele de productie proprie. Vezi pe care vrei sa il urmaresti(unul e cu dd-wrt, unul cu openwrt).

| Anselmo explică (pentru sltlp):

Sa mor eu daca nu ma baga in trranspiratie ce e acolo., daca il duc la un din asta de calculatoare nu stie sa mi l faca?

| sltlp a răspuns (pentru Anselmo):

Depinde de cata experienta are.

| Ronaleo a răspuns:

Cand ai cumparat antena, ai luat-o cu tot cu un dispozitiv micut, banuiesc. Daca ai pe desktop un program tp-link wireless utility, intri in el in meniul network si acolo ai toate retelele disponibile, de la primarie, sau personale. O selectezi pe cea cu semnal mai puternic si apoi intri in meniul qss si acolo dai registrar si apoi bunonul de langa, numit PIN.

Nu stiu ce antena ai, insa si-as recomandaTL-WN7200NDCW. De asta am si eu si mege cu 54 mbps.

| Anselmo explică (pentru Ronaleo):

Routerul, cd de instalare (care nu am cum sa l instalaez pentru ca imi cere net prin cablu iar eu nu am ), incarcator, o mufa cu 2 capete identice si cateva foi. din cate am inteles trebuie sa instalez intai acel cd, softul lui.presupun, dar cum? i alte site uri englezesti zicea ceva de descarcarea unui soft, chestie complicata, majoritatea celor ce explicau erau indieni si aia chiar au o engleza f6tu0a drept urmare n am inteles mai nimic, un lucru e cert, trebuie sa fac routeru asta sa mi dea semnal mult mai bun decat primesc acum dar inainte de asta sa i bag un soft

| Ronaleo a răspuns (pentru Anselmo):

Daca ai un cd mic (nu de dimensiune normala) nu ai nevoie de net. il bagi in calculator si il instalezi, eu nu-mi amintesc sa fi avut nevoie si de altceva. Doar dupa ce instalezi iti apare icon-ul cu tp-link de care iti spuneam.

| Anselmo explică (pentru Ronaleo):

Nu merge decat pasul 1 omule, la pasul 2 imi cere iternet pri cablu iar eu nu am, mie m i se aprind primele 4 leduri. eu nu am abonament de net, n am cablu pasta l am cumparat cu banii jos

| Anselmo explică:

TP-LINK 300Mbps TL-WR841N VERSIUNE 8.4, merge pe 9v, iti dau pinul?