| AdelinuKozma a întrebat:

Am un smart tv Samsung tv 40 si vreau sa imi bag castile sau boxele in el, problema e ca televizorul nu are mufa jack de 3.5, doar de USB, ce as putea face ca sa rezolv problema?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TV-urile Samsung au doar iesire optica digitala (SPDIF). Pentru a obtine sunet iti trebuie un convertor.Un model de convertor:
http://www.amazon.com/......p_redirect

| Arthiom a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la un service ce se ocupa cu astfel de lucruri, sau sa intrebi la magazinul de unde l-ai cumparat. SAU:
Ai putea apela la un electrician BUN si de incredere. Cred ca iti poate monta o asazisa "placa de sunet" aditionala, adica sa observe unde este sectiunea din circuit responsabila cu sunetele, si pe ea sa monteze placa mentionata mai sus care sa reduca frecventa sunetului pana la cea adecvata pentru casti. Deci dupa ar rezulta un fel de circuit paralel: pe o directie sa fie difuzoarele originale ale televizorului iar pe alta placa de sunet noua. Dar ar aparea apoi si necesitatea opririi sunetului din difuzoarele televizorului si directionarea acestuia doar spre casti deci ar fi ceva de munca.

| Utilizator1234 a răspuns:

Daca ai iesire optica, cumperi urmatorul DAC, ai o iesire coaxiala si una pentru casti/boxe si o calitate destul de buna a sunetului pe iesiri.

https://www.avstore.ro/dac-uri/fiio-taishan-d03k/