| cita62 a întrebat:

Am urmatoarele probleme la calculator: cand stau si folosesc calculatorul monitorul isi da un fel de refresh singur, adica ase inchide si se deschide, cand se intampla asta ledul (care de obice are culoarea albastra cand primeste semnal iar cand nu este rosu) ramane albastru. Iar in alte situatii mai rare monitorul se stinge, ledul se face rosu iar tot ecranul face un efect de smooth adica afiseaza culorile rosu, verde si albastru unele dupa altele. Dau funda pentru cine stie ce cum pot sa rezolv problemele.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Scoate si baga inapoi ambele capete ale celor doua cabluri ale monitorului: cel care leaga cu calculatorul si cel cu curentul de la priza (total 4 capete), poate careva nu face bine contact.
Daca problema persista, trebuie conectat monitorul la un alt calculator sau calculatorul la un alt monitor pentru a gasi defectul.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mergi la un service cu el. Acolo o sa iti zica exact ce are.

| Nemes_Dan_1995 a răspuns:

E posibil sa fie placa de baza a monitorului sau in cel mai bun caz e cablul de vina.

| Nemes_Dan_1995 a răspuns:

E poaibil sa fie de vina placa de baza sau numai cablul de curent (ale monitorului)

| Ștefant688 a răspuns:

Încearcă un alt cablu, sau un alt port. E posibil sa fie monitorul pe ducă.