| laptecucereale22 a întrebat:

Salut. Am virusi pe pc, am instalat Malwarebytes si a eliminat dar nu pe toti. De ce nu pe toti? Pentru ca sunt in categoria de allowed threats si daca dau sa don't allow, revin automat la allowed. Am facut un scan si cu Microsoft defender antivirus (offline) si la threats allowed da Remediation Incomplete (am urmat un tutorial de pe YouTube dar tot asa e). Cred ca Malwarebytes nu ii detecteaza pentru ca sunt allowed threats? Va rog sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca si cu Bitdefender, este unul dintre cele mai bune programe antivirus din lume, poate cel mai bun.
Si apoi poti sa instalezi Bitdefender gratuit.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Doi ani la rand am cumparat Bitdefender. Problema este ca producatorii de virusi sunt inaintea producatorilor de antivirus. Solutia mea a fost sa renunt la Windows si sa trec pe Linux. Ma bucur ca am facut asta de circa 4-5 ani! Umblu fara grija pe net.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Asa a fost, este si va fi.
Sigur ca te poti apara si singur, neintrand pe site-uri dubioase sau necunoscute dar este bine sa ai si un antivirus bun, nu este nevoie neaparat sa fiecu plata, majoritatea au si variante gratuite.

| DaniTIRB a răspuns:

Malwarebytes nu e un antivirus bun. E cel mai bun randul antivirusilor gratisi, dar nu e prea bun. Recomand sa iti reinstalezi tot calculatorul de la 0 (sa iti stearga toate datele pe care le ai). Daca ai ceva mai important pe calculator ai cam incurcat-o, salveaza-le pe un stick si du-le la un centru profesionist si asigurat care sa iti scoata tot malware-ul din poze, respectiv de pe stick.