| PHANTOMz a întrebat:

Am windows 7 ultimate si de cateva zile tot mi se instaleaza tot feluri de programe ce forteaca pc-ul.le dizinstalez si dupa alte cateva zile apar altele s.a.m.d. Am avira si cand incep sa se instaleze fara voia mea, antivirusul detecteaza doar cateva dintrele..Cum scap de programele astea care se tot instaleaza? In control panel la uninstall a program pe langa programele care se instaleaza gasesc si un program pe nume "oursurfing" (asta apare mereu)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ăla e vinovatul. Orice antivirus(așa îi zic cei ce fac așa ceva) ar fi el detectează doar așa zișii viruși, adică „virușii" lansați de producătorii acestor programe pe net, nici de cum un virus real ce provine de la un soft furat sau un virus ireal ijectat în sistem printr-un mail, etc, ca drept dovadă și virusul ce-l ai.
Dacă nici din safe mode nu te lasă să dezintalezi oursurfing din control panel atunci e necesar să efectuezi o deviruasare în mod live, când sistemul nu este activ cu ClamTK(recomand). Scanerul ăsta antivirus stârpește virușii reali iar pe mine m-o ajutat să dezinfectez un sistem ce nici cu Kaspersky licențiat nu am reușit să-l dezinfectez.
Cum vei proceda:
Vei descărca un ISO cu un os Linux, recomand Xubuntu 14.04.00 și vei instala pe el în mod live Clam TK din centul software ubuntu.
Vei scrie imaginea iso pe un cd sau dvd
Vei buta de pe acel cd sau dvd
Când va fi momentul vei selcta boot live
Vei intra în meiul de programe și vei lansa Ubuntu software center
Vei instala de acolo clam Tk.Nu te speria că e intuitiv centul software, NU trebuie comenzi în terminal sau alte prostii; desigur e mult mai simplu să scrii în terminal sudo apt-get update&&sudo apt-get install clam-tk(exact cum am scris), să dai enter iar când procesul s-a finalizat să scrii exit și să dai enter, dar fiind începător e ok și pe cale lungă.
Vei monta partițiile hard disc-ului.Asta se face cu un click pe fiecare partiție din managerul de fișiere(e intuitiv că seamănă cu cel de Windows Xp)
Vei lansa scanerul antivirus
Vei lăsa sa se actualizeze baza de semnături virale
Vei scana fiecare partiție montată în parte(c, d, e etc)
După ce procesul s-a încheiat repornești calculatorul și scoți cd-ul de linux din pc
Succes

| PHANTOMz explică (pentru DeyCj):

Am gasit un program care gaseste fisiere ascunse gen oursurfing, am dat scan si mi-a gasit vreo 5 fisiere cu nume gen "156a8gdhg4f2621gb3xr/9e4gfd1" am dat sa le stearga, si-a dat restart si dupa restart n-am mai avut probleme+ca s-a dezinstalat si programul cu care am scapat de virus..mersi oricum

| DeyCj a răspuns (pentru PHANTOMz):

Ai avut noroc că era un virus ușurel(addware ceva) happy

| PHANTOMz explică (pentru DeyCj):

Da laughing

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce e aia Avira? O porcarie, deci nu ai antivirus! Nasol!