| Legendarydk a întrebat:

Salut, as dori sa imi achiziționez acest pc pana la sfarsitul anului https://www.pentrupc.ro/......-la-3-2359
Ce părere aveți despre el? Merita?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

E din 2011 procesorul acela, insa merita inca, la acel pret pentru tot sistemul. Un pret corect ar fi totusi 1500.

Si eu scriu acum de pe 2600K, de care nu ma pot desparti inca, datorita faptului ca are heatspreaderul (IHS) cositorit de DIE si se poate ridica prin OC foarte mult.

Al tau pe de alta parte nu are posibilitate de OC,...

Daca te pricepi sa iti asamblezi singur PC-ul, as recomanda insa un sistem pe baza noului
---3200G de la AMD, -- 470 RON
---8GB DDR4, 3000MHz, CL16, -- 237 RON
---placa video ____ SecondHand (tot RX 480 8GB, ar trebui sa gasesti una pe la 750-800 RON).
---HDD WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB --200 RON
---sursa Cougar VTE 600 -- 216 RON
https://www.pcgarage.ro/surse/cougar/vte-600-80-plus-bronze-600w/
---carcasa SH, ceva de calitate pe OLX e ~150-160 RON (Corsair Carbide de ex)

TOTAL 2083 RON

| Legendarydk explică (pentru NLS):

Multumesc, este vreo diferență mare între 8 si 16 gb ram? ma refer strict la jocuri.

| Legendarydk explică (pentru NLS):

A, si inca ceva, placa de baza?

| NLS a răspuns (pentru Legendarydk):

Pentru jocuri la ora actuala ajung 8GB RAM, daca
--joci pe rezolutie FullHD
--ai placa video cu 8GB GDDR
(precum Sapphire Radeon RX 480 NITRO+ OC 8GB GDDR5 256-bit)

DACA ai juca MMO-uri cu harti uriase (sau orice jocuri recente OpenWorld cu harti uriase) pe rezolutie 2K sau 4K, acolo o sa simti nevoia de 16GB RAM, altfel NU.

| NLS a răspuns (pentru Legendarydk):

Am uitat de ea, deci iese mai mult.
Una potrivita pentru acel procesor e ~290-300 RON.

Daca nu ai buget mai mult, poti ramane linistit la ce ai ales tu.
Pentru jocuri pe rezolutie FullHD (1920x1080) merge.

https://www.pentrupc.ro/......-la-3-2279

https://www.pentrupc.ro/......-8ghz-2280

Acestea ar fi cu 8GB ram, ambele sunt foarte OK.

LA al doilea o sa-i poti face si OK pe viitor, daca vei pune alt cooler mai performant. (nu specifica daca vine cu coolerul stock, sau cu altul, dar probabil e cel stock, asa ca va trebui sa-l schimbi oricum daca vrei sa te joci jocuri mai pretentioase)

| Legendarydk explică (pentru NLS):

Mi-am facut o idee acum, mersi mult!

Răspuns utilizator avertizat