| RoBeRTin321 a întrebat:

As putea face un overclock la procesor pentru a scapa de bottleneck? Daca da, lasati-mi niste pasi mai jos. Procesorul este Intel Dual Core 2, 53GHz, vreau sa ii fac overclock pentru ca imi mergea in 70-80 fps in CSGO, si dupa ce am luat placa video GTX 750 Ti nu a fost nici macar o diferenta. Credeti ca voi mai scapa de acel bottleneck? Funda, cei ce nu stiu sa nu se bage.

19 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Nu recomand. Trebuie sa ai placa de baza buna altfel crapa condensatorii.Un coleg a facut overclock la un core2duo de la 2.8 la 3.6 sau 3.8 nu ma stiu sigur. Dupa a constatat ca un condensator de langa sloturile ram a capat si incepea sa dea bluescreen. Nu pea ai ca sa scoti mare branza nici cu overclock, cumpara un procesor pe masura si gata (asta poate presupune schimbarea placii de baza si eventual a memoriilor )

| danutzu96 a răspuns:

A si inca ceva. De ce vreo mai mult de 70-80fps? Diferenta "la ochi" este insesizabila chiar daca ar creste la 100 fps.

| RoBeRTin321 explică (pentru danutzu96):

Da stiu, dar pe unele harti si pe servere scade la 30-40.

| danutzu96 a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Cum ti-am spus mai sus. Nu prea scoti mare lucru cu overclock. Poti sa cumperi un core2quad (care dupa parerea mea sunt cumpe si nu prea merita) asta daca suporta palca de baza. Plus de asta multe placi nu admit ovreclock adica au optiunile blocate asa ca te rog sa specifici si numele placii de baza.

| RoBeRTin321 explică:

EDIT : Este un Intel Dual Core E7200 2,53GHz

| H5K a răspuns:

Limita este doar daca este activat vsync, o gasesti la setarile nVIDIA, trebuie sa fie Off si un unele jocuri au optiunea vsync on/off...

| RoBeRTin321 explică (pentru H5K):

Este off, si am driverele la zi.

| H5K a răspuns:

Da, i-am raspuns lu' Beldiman. Despre tine... De ce nu iti iei un procesor nou? Nu stiu cat te ajuta OC pentru ca este un procesor vechi pe langa placa aia video... Fratimiu are i5 4460 cu 750ti, ajunge la 300fps in cs, i3 (low budget) atinge 200+ cu 750ti, desigur ca trebuie sa schimbi si placa de baza... Poti incerca oc, din bios, daca vrei neaparat dar nu cu mult, sa nu il arzi... daca ai un cooler bun si o placa de baza bunicica.

| RoBeRTin321 explică (pentru H5K):

Cum iti spun numele coolerului si placii de baza? Si daca stii sa imi spui cum fac oc la procesor.

| DryIce a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Dezastru
http://www.techradar.com/how-to/computing/how-to-overclock-your-cpu-1306573
https://downloadcenter.intel.com/......Intel-XTU-
http://www.techradar.com/......pps-721381

Video cu msi comand center
https://www.youtube.com/watch?v=wpOnw7M03jQ

ps. La procesor e mai riscant decat placa video, el deja e urcat la limita din fabrica, atentie la temperaturi! Max e 85 grade. Vezi cum faci cu voltaju cat dai in plus.

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Fii atent intri în bios depinde cum ai bios cauți cv de setări pentru procesor trebuie sa oprești din bios cpu power savel Intel speed si vezi ce mai apoi ai panoul de voltaj câte 0.03 dacă ai 1.3 bagi 1.33 si apoi crești frecventa din bclk sau fsb cum scrie la tine bag tu să zicem ai 300 si multiplicatorul 8 vine 300x8=2,4ghz si tu din 300 faci 310 așa îți dai seama de frecventa recomandat mărești câte 100mhz si după aia testezi dacă e stabil cu prome95 dacă nu o să teace 1nucleu o să ți arate acolo după aia intri în bios crești voltaju iar, iar crești frecventa până vezi ca iar e instabil si tot așa tot așa, atenție o dată cu creșterea voltajului va creste si temp, atenție să nu depășească 45 de grade, nu îmi asum răspunderea pentru ce faci tu

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru DryIce):

La placa video e limitat voltaju din fabrica, așa la procesor ai băgat din greșală 1.7V si ai dat apply papa processor

| DryIce a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Wtf =) nu cred ca ai zis asta xD placa video nu e limitat voltaju, poate la laptopuri dar se rezolva cu flash gpu bios, merge oricat voltaju pana explodeaza. La procesor da... asa e. Daca exagerezi cu voltaju la ele pusca placa de baza atata. Am citit ca procesorul sau placa video nu se ard de la voltaj marit (doar voltaj fara clock marit) ci se arde placa de baza. De asta Asus rampage 4 extreme sau maximus VIII hero etc, rezista. De asta sunt asa scumpe. nu? sau de ce altceva sunt scumpe?

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru DryIce):

În primul rând plăcile video de desktop sunt limitate în oc de producători, lucru care rezolvă cu un bios flash, am vrut sa fac asta pe gtx 970 g1 gaming, dar m-am gândit că pierd garanție, așa o țin cât mă lasă producătorul 1510+1530mhz si memoria8120mhz.
Da deci întâi placa de baza cedează, de regulă producătorul recomanda sa nu se depășească un anumit voltaj Intel 1.4V, amd 1.45V altfel dăunează procesorului si temperaturile extreme si voltaj exagerat, mai degrabă temperatura pentru ca se topește pastila de siliciu dinăuntru la peste sută de grave și apoi slotu de pe placa de baza e afectat de tem si cipurile

| DryIce a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Da,da inteleg. Eu am facut flash gpu bios pe laptop rog big grin am dat la placa video 50% increase xD de la 600mhz la 900mhz si ma lasa numai 735mhz pe stabil. In fine inca nu s-a ars de tot. Cand se arde bag pl si iau pc si gata big grin m-am lamurit si eu ca laptop gaming e o prostie.

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru DryIce):

În principiu dacă e slab nu scoți mare lucru facandu i oc, nu te aștepta să zboare si nuiti merge stabil pentru ca probabil ca pe laptop nu ai alimentare destulă si nu te lăsa să tragi de voltaj, un flash de bios serios înseamnă să mărești din bios voltajul si frecventa ca la procesor, asta determina pierderea garanției si risc mai mare de a se arde din cauza oc ului extrem, de regulă cât îți oferă producătorul este cam limita maximă sigură

| JustABadDay a răspuns:

Salut, am aceeasi placa, cred ca are o limita de fps, mie imi merge orice joc cu limita de 60, nu depaseste. Cauta pe google cum dezactivezi limita.

| RoBeRTin321 explică (pentru JustABadDay):

Nici macar nu exista ceea ce spui tu cu limita, daca gasesti tu spune-mi si mie.

| DryIce a răspuns (pentru JustABadDay):

El vorbeste de procesor cpu nu de placa video gpu. Ce joc are limita pustiule? league of legends nu? numa ala are lock la 60 fps. Restu au cat duce placa video. Si lui ii trebuie sa faca magie din dual core, ce e 1k mhz in plus la 2 nuclee?! =0. Degeaba se chinuie ca nu face mare scofala, mai bine ia acolo un i5 si gata, ce e 800 lei...