| Dena01 a întrebat:

Saluthappy as vrea sa imi cumpar un aparat foto nou, sa zicem intre 10-15 mil, insa nu sunt chiar in tema cu domeniul asta. de ce ar trebui sa tin cont? sau aveti voi ceva recomandari?happy mersi mult!

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Daca vrei poze la diferite ocazii si in de concediu:
http://www.pcgarage.ro/......-alm23013/
Se remarca prin senzorul CMOS iluminat din fundal (scoate poza mai luminoasa in conditii slabe), zoomul foarte generos (18x) si filmarea FullHD - adica la rezolutia de 1920x1080, rezolutie 16:9, care in curand va deveni un standard.
Vine impreuna cu card si husa, deci o sa scutesti acesti bani.

Sau daca vrei un aparat asupra caruia sa ai un control mai bun (control manual) adica ceva semi-profesional, eu te sfatuiesc sa faci un efort pana la:
http://www.pcgarage.ro/......f-s-vr-dx/

Oricum, daca doresti un aparat care sa seteze totul singur, fara pretentii artistice, prima varianta este optima in acest buget.

| filipm2001 a răspuns:

Buna Dena.
Daca vrei un aparat foto compact (alea mai micute), gasesti pana in maxim 800 RON cateva modele foarte bune. Recomandarea mea este sa alegi de la Canon (un Ixus), sau de la Sony. Daca vrei sa te intinzi pana in 1500 RON, iti poti lua un DSLR de la Olympus (E450) sau poti sa mai plusezi 200-300 RON si iti iei un Nikon D3000 sau un Canon EOS 1000D cu obiectiv de 18-55 mm: http://goo.gl/fe836.
In plus, pana in 18 iulie, primesti la eMAG TVA-ul inapoi pentru orice aparat foto cumparat (compact sau DSLR), ceea ce la face mai ieftine. Succes la alegere;)

| LLTCATpRoduction a răspuns:

De banii astia ia ceva semi-profesional. ele mai sunt numite şi „bridge", „prosumer" sunt foarte bune acesete aparate se incadreaza intre compacte si SLR-uri atat ca pret cat si ca dotare, ele sunt destinate amatorilor care doresc mai mult control asupra fotografiilor lor, cât şi o calitate mai bună decât cea pe care o oferă un aparat compact.adica din asta pe la vreo 3-4 milioane.ai mai multe functii la el.mai mult zoom, de obicei cel mai bun are 18x, poti sa-i pui la exterior diferite rahaturi, teleconvertoare, superangulare, filtre sau bliţuri externe.ai stabilirea optica a imaginii. oricum iti recomand unul.NIKON,FUJIFILM,CANON,PANASONIC,CYBER-SHOT...astea sunt marcile mai bune.

| Onutsu a răspuns:

Incearca sa nu-ti iei ieftin pentru ca ce e ieftin e prost, iar intre 10-15 mil gasesti fara probleme.Incearca sa alegi marca buna, cum ar fi canon.Succes tongue

| anonymousexpert a răspuns:

Salut. Ti-as recomanda Aparat foto digital DSLR Nikon D3000 Kit 18-55 VR. Il gasesti la pretul de aproximativ 1700 RON dar este tot ceea ce iti trebuie. Eu doar ce mi-am cumparat unul si sunt super incantat cu el. Totusi daca nu este pe placul tau ti-as recomanda sa alegi un model de la firma Nikon si nu vei regreta.