| timmy95 a întrebat:

Vreau sa va cer parerea. As vrea sa imi cumpar un aparat foto Benq GH600. Ce parere aveti despre acest aparat? big grin Este bun cat de cat pentru " incepatori " sa zic asa?

6 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Nu-ti recomand sa dai bani pe un BenQ sunt niste chinezisme ordinare, stau prost cu focalizarea, calitatea pe video destul de proasta, culori sterse. Daca vrei ceva calumea ti-as recomanda un Nikon l310 sau un l120 (daca mai gasesti l120).

| Gas a răspuns (pentru Gas):

Sfatul meu este sa dai o tura pe youtube si sa dai un search dupa modelul care te intereseaza pentru a putea sa-ti faci o idee cum filmeaza acesta pe timp de noapte, pe timp de ziua, ce fotografii ii capabil sa faca, cum se comporta pe focalizare etc. Uite aici un clip din colaje realizate cu BenQ gh600, daca tie iti plac culorile asa cum le arata pe clipul asta atunci cumparal, dar mie imi pare imaginea destul de proasta: http://www.youtube.com/watch?v=BoqrgPl2ZHM. Uite aici ai niste fotografi realizate cu un Nikon l120 : http://www.youtube.com/watch?v=rhk6melwEFQ, comparale. De asemenea pentru un incepator pasionat de fotografie ti-as mai recomanda si un Sony H-90, un compact simpatic cu performante destul de ok si care nu te cocoseaza daca il atarni de gat (http://www.youtube.com/watch?v=lkq55F-CNpM) :D

| Gas a răspuns (pentru Gas):

Uita-te cum isi pierde focalizarea BenQ ales de tine in modul video : http://www.youtube.com/watch?v=uPpCKq0iukY

| timmy95 explică (pentru Gas):

Mie mi-ar trebui pentru fotografii, nicidecum pentru video. Oricum sa stii ca m-ai pus pe ganduri. O sa tin cont de sfatul tau. Multumesc.

| Gas a răspuns (pentru timmy95):

Ma gandesc ca nu filmezi dar daca eu cred ca daca o camera foto reuseste sa scoata un film cat de cat acceptabil ii capabila sa scoata si o fotografie minunata in orice situatie. Nu te arunca la zoom optic mare, degeaba are zoom optic mare daca sta prost la focalizare.

| gabi13579 a răspuns:

Daca e pentru incepatori asa cum spui tu e destul de buna face pozele bune. mult noroc