| Costache_Basarabeanu_1986 a întrebat:

Salut, as vrea sa imi fac un pc din piese. in afara de: placa de baza, procesor, memorie ram, placa video, sursa, hard disk, dvd room ce piese mai trebuiesc? funda!

8 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Carcasa, monitor, mouse, tastatura, cablurile de alimentare de la PC & Monitor.

Placa de sunet nu ai nevoie, toate placile de baza au incorporat placa de sunet.

Iar la Monitor trebuie sa alegi un monitor cu mufa compactibila la placa ta video (sau de la placa de baza daca este incorporata) VGA, DVI, sau HDMI.

| maiAm8conturi a răspuns:

Monitor, mouse, tastatura, coolere pentru carcasa(n-ai!) si procesor, o priza cu protectie la socuri.

| lety93 a răspuns:

Placa de sunet
placa de retea

si sa ai grija sa fie compatibile unele cu altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de sunet, daca nu are placa de baza incorporata

| IulianP a răspuns:

O carcasa. Te pot ajuta cu o configuratie daca raspunzi la intrebarile astea.
Cand vrei sa-l cumperi?
Ce buget ai?
Vrei sa faci OC?
Ce monitor ai? Rezolutia maxima?

| Costache_Basarabeanu_1986 explică (pentru IulianP):

Monitoru e unu praf dala stil vechi HP 7540. m-am gandit la 16 gb ram ddr3 (2x 8gb), placa video gt 220 1gb ddr3, o placa de baza Gigabyte H77-DS3H, socket 1155 si un procesor Intel® CoreTM i3 3220, 3300MHz, 3MB, socket 1155, Box

| Exio a răspuns:

Carcasa si placa de sunet daca nu are incorporata placa de baza( sau vrei calitate audio mai mare ).

| Costache_Basarabeanu_1986 explică:

Placa de sunet e incorporata pe aia de baza, am inpamantare la priza.