| Impressive17b a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi cumpar cateva piese noi la calculator dar nu stiu daca vor fi compatibile.
Informatii despre sistemul actual.
Procesor:
-name- Intel Celeron 326
-code name- Prescot
-package- Socket 775 Lga
-specifications- Intel(R) Celeron(R) Cpu 2. 53Ghz

Placa de baza:
-manufacturer- MICRO-STAR INTERNATIONAL CO. LTD
-model- MS-7211

Bios:
-brand- Phoenix Tehnologies LTD
-version- 6.00 PG

Ram:
-type- DDR
-size-1024 MBytes
-channel#- Single
-dram frequency- 199.6 MHz

Placa video:
-name- Nvidia GeForce FX5500
-memory- 256 Mbytes

As vrea sa-mi pun:
-Procesor: dual core 2. 20GHz 2Mb cache
-HardDisk: 250Gb
-Placa video: NVIDIA GEFORCE 310 512MB DDR3 | 64 BIT | DVI-I | VGA
-Rami- 2GB

As vrea sa stiu daca le suporta placa de baza. Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul daca are socket LGA775 va merge cu conditia sa aiba si FSB-ul maxim 800 Mhz. Intru-cat n-ai spus denumirea noului procesor nu-ti pot spune daca merge.
HDD-ul merge, este in regula.
Memoria merge numai DDR (simplu). Asta inseamna maxim 1 Gb pe slot (si ai 2 sloturi) la frecventa maxima de 400 Mhz. Uite cateva explicatii aici: http://www.it4fans.ro/......e-ram.html
Cu placa video am lasat-o la urma ca-i bai. Nu merg de cat placi care functioneaza pe AGP. Placa descrisa de tine mai sus s-ar putea sa aiba slot PCI-e si nu va intra in placa de baza. Imi pare rau!