| Cosmin_Gabriel_Dumitra_1999 a întrebat:

Salut as vrea sa stiu care dintre windows 7 ultimate vs windows 10 pro x64 e mai bun pentru gaming?

Răspuns Câştigător
| Şerbu_Gabriel_1998 a răspuns:

Windows 10 pro x64.e un windows 7 dar imbunatatit.e chiar reusit.

| DeyCj a răspuns (pentru Şerbu_Gabriel_1998):

Greșit.Windows 7 nu e Windows 10, indiferent de versiune, cum nici xp-ul nu e windows 7.
Windows 10 este creat pe kernelul de windows 8 cu suportul de drivere actualizat și cu un desktop ce combină interfața metro cu cea de Windows 7, și desigur cu facilitați furate de la sistemele linux cum e cele cu desktop-urile virtuale.
Windows 7 e creat pe kernelul de Xp dar are un desktop de vistă finisată și suportul hardware actualizat și drivere proprietare disponibile spre download din automatic updates. happy

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nici unul.De ce? Simplu.;
Windows 10 profesional este construit pe versiunea home dar conține optimizări(inclusiv drivere pentru plăcile grafice profesionale) și aplicații destinate EXCLUSIV profesioniștilor și micro-firmelor ce folosesc aplicații profesionale de la cele de editare grafică până la cele de editare a/v sau modelare 3d, etc.
Windows 7 Ultimate este versiunea- reclamă scoasă de Microsoft, versiune ce îi o tocană din toate versiunile de Windows 7 lansate, tocană din care tu ca user casnic nu folosești veci mai mult de 1, 5-2% din ceea ce știe face, deoarece nu ai nevoie de ele.Prostia inutilă pentru care se folosește ultimate-ul este lăcomia românului că are interfața în ro, interfață ce se găsește gratis și legal la Microsoft pe site sau pe Softpedia(partener Microsoft) și este compatibilă cu orice versiune Windows 7.
Pentru gaming cel mai ok este să folosești:
Windows 10 home dacă ai un pc de generație nouă ce are minim 4 gb dual channel și un procesor minim quad core de minim 2, 5 gz.Nu te lua după minciunile comerciale date de Microsoft.
Ai un pc de generație actuală sau de maxim 2 ani, atunci recomand Windows 7 home premium.Această versiune este destinată și optimizată pentru uzul casnic, inclusiv gaming.Chiar daca în viitor vei dori să joci jocuri compatibile Dx12, Dx 12 va fi disponibil(sau este deja) spre download, deci nu e o problemă. Succes

| Jipa95 a răspuns:

Pentru moment, ambele sisteme de operare livreaza aceleasi performante in gaming. De ce zic pentru moment? Pai dupa cum poate sti TOATE jocurile lansate pana in prezent sunt optimizate pentru dx11. In maxim 6 luni de zile producatorii de jocuri vor incepe sa lanseze jocuri optimizate unele dintre ele exclusiv dx12 ( dx12 este incorporat in windows 10 ) care nu vor porni si pe windows 7.