| NicolaeVL955 a întrebat:

Salut băieți! O întrebare puțin complicata! Daca eu am o camera video de supraveghere performantă în care focusez la x70 sa vad la o distanta mare o anumita locație și uit sa fac chestia asta dar totuși realizez o filmare de la distanta mare, mai pot face cumva sa vad ce e era la depărtare pe video-ul deja făcut? Precizez ca am uitat sa fac video-ul cu zoom ul dar la maxim.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Vei vedea imaginea, dar nu si detaliile.
Camera ta mareste OPTIC imaginea, adica "aduce aproape" imaginea, asemenea unui binoclu sau ca si cum te-ai fi apropiat de obiectele filmate. Astfel detaliile obiectelor se vor vedea mai clar, formate din mai multe puncte.
Daca nu ai folosit zoom optic, atunci acelasi obiecte se vor vedea formate din mai putine puncte, detalii.

Cand deja fotografia /filmarea este facuta, atunci marire se poate face doar digital, care consta din decuparea unei portiuni dintr-un cadru si marirea acesteia pe intreg ecranul. In acest caz se vor mari punctele din care este formata imaginea si implicit si punctele se vor vedea mai mari, dar fara imbunatatirea imaginii.

Exista programe si echipamente speciale de reconstituire (imbunatatirii) al imaginii care maresc rezolutia cadrelor si refac trecerea dintre punctele marite si incearca sa reconstituie imaginea in forma mai clara, dar asemenea programe sunt foarte scumpe si din acest motiv se folosesc doar de catre institutii militare, politie etc., care isi pot permite asemenea investitii.

3 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Camera de supravegere cu zoom optic 70X? Nu cred ca o sa gasesti. Cel mai mare zoom pe care l-am vazut a fost la un speed dome (30 X), dar si asa nu cred ca vrei sa dai 2000+ de lei pe o camera laughing

| Digikey a răspuns:

La filmarea facut o sa vezi neclar deja la 10x daca zoomezi digital ca sa zic asa.

| morfeo a răspuns:

Poti sa dai zoom manual la filmarea pe care ai facut-o doar ca o sa-si piarda putin din calitate.