| Girly97 a întrebat:

Salut, caut ceva care sa imi permita sa folosesc televizorul, frigiderul sau masina de spalat de exemplu in situatiile in care curentul electric este intrerupt sau ma aflu intr-o locatie fara curent. Ce pot folosi? Hai sa zicem de exemplu un fel de priza portabila reincarcabila.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singura solutie "acceptabila" ca pret ar fi un generator pe benzina (de calitate), cu putere minima de 2.5KW (sa poata "duce" masina de spalat. Daca doresti sa asiguri curent pentru intreaga locuinta, atunci generatorul trebuie sa fie de putere si mai mare (peste 3.5KW).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceste situatii sunt rare sa ramîi fara curent, dar daca se intimplă o cadere de tensiune nu va dura mai mult de doua -3 ore ca echipa enel este nonstop pe teren si remediaza defectiunile, deci nu ai nevoie de nimic prize portabile sau generatoare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Un invertor 12V > 220V
2. Un acumulator auto de capacitate cat mai mare
3. O sursa de incarcare (panouri solare).

Cu "doar" vreo 6-10mp de panouri solare, reusesti te descurci oarecum, minimalist.

| gabicoo a răspuns:

Generator pe benzina.

| Zuzu1991 a răspuns:

Doar pentru tv, e indeajuns un UPS mai rasarit, insa, TOTUSI, daca nu ai curent deloc, atunci in afara de un generator de curent, nu ai nici o solutie

solutia cu invertor e, practic, tot generator de curent, pentru ca folosesti masina pe post de generator, insa mai bine cumperi un generator specializat
https://www.emag.ro/search/generator+curent/sort-priceasc
pentru ca masina e gandita pentru transport, deci nu e eficienta pe post de generator

iar un panou solar, trebuie sa ai o suprafata enorma sa te ajute la mai mult decat doar TV-ul, frigiderul si masina de spalat au motoare electrice si cam consuma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Generator. Altceva nu este, nu ai bani pentru o baterie si convertor dc ac, este cateva mii de euro

| Țoglă a răspuns:

Generator pe benzină pentru electrocasnice și sunt panouri fotovoltaice ieftine pentru lumina, cam 2-300lei panoul cu convertor.

| Gligore2000 a răspuns:

Trebuie sa iei in calcul puterea electrica necesara.O masina de spalat are nevoie de 2000W un televizor de 60W un frigider de 150W.Cu un acumulator auto si un invertor ai putea sa faci sa-ti functioneze un tv 15 ore un frigider vreo 3 zile (ciclu normal) sau o masina de spalat vreo 20 de minute.Un acumulator cu gel de 100Ah cam 500 lei, iar un invertor tot cam atat https://www.olx.ro/......dxpFw.html promoted
https://www.olx.ro/......eRQmA.html promoted