| M4RK a întrebat:

Ce ar trebui sa schimb la PC-ul meu? Aunci cand vreau sa intru intr-un joc mi se blocheaza jocul iar unitatea incepe sa sune ca un tractor. Am procesor Intel Pentium Dual CPU E2160 1.80 GHz, memorie 2046MB RAM, placa video 1GB.

5 răspunsuri:
| M4RK explică:

Am PC-ul de 5 ani si inainte mergea perfect (ca era nou), acum cand intru pe metin2 se blocheaza jocul daca intru cu 2 cliente, astept vreo 5 min sa intre jocul.

| Frank51 a răspuns:

Placa aceea video degeaba are memorie 1GB daca are frecventa mica si bus mic.
Procesorul este destul de slab, la ram e binisor.
Sfatul meu este sa il cureti bine de praf peste tot si sa updatezi driverele, si in viitor sa faci un upgrade, sau sa iti iei altul.
Daca e cazul poti schimba windows-ul sau poti incerca unul diferit de cel actual.

| Ineys a răspuns:

Tot. Fa-ti o configuratie de la 0, cu un i3 ( pentru buget redus ) i5, daca esti in bani. Daca vrei gaming gtx 960 ( buget redus ) gtx 970, din nou, daca esti in bani. 8 GB rami, si daca vrei sa zboare, baga-i SSD. Depinde de cati bani ai. O sursa decenta certificata gold, o carcasa sa-ti placa cum arata si cam atat cred, nu cred c-am uitat ceva. A placa de baza socket 1150 pentru Intel i5/i3. Acum uita-te si tu la ce processor vrei, si scrie socketul la specificatii.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Salut.
Procesorul este relativ slab. Poţi investi într-unul mai bun, asta dacă se merită. Ce placă de bază ai?
Verifică coolerul. Mai poţi adăuga încă un modul de 2 gb. Ce tip de memorie este?
Placa video - cu ce frecvenţă procesează, ce BUS are?

| strike118 a răspuns:

La ce jocuri te referi mai exact?
Ai verificat cerintele de sistem? Iti merge jocul/jocurile respectiv/e?
Ai curatat unitatea de praf?