| octav005 a întrebat:

ce mi-ati recomanda intre procesorul Intel i3 2100 si Intel i5 2400?
suporta memorii ddr3 de 1600mhz? din specificatiile producatorului la ambele scrie : memory type DDR3 1066/1333. are vreo legatura?

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Daca sa zicem ca acel i3 2100 costa 200 lei si acel i5 costa 350 lei maxim, recomand acel i5.
Nu conteaza ce frecventa are memoria ram, DDR3 sa fie.

| octav005 explică (pentru SilviaDulcik):

Pai unele persoane au spus ca, conteaza. daca pun de 1600mhz si procesorul suporta pana la 1333mhz. atunci am luat degeaba la frecventa mare. ca scade pana la 1333

| SilviaDulcik a răspuns (pentru octav005):

Da, correct dar diferenta de pret nu e asa mare incat sa spui ca ai dat banii degeaba, nu numai atat dar frecventa la ram nu te ajuta mai deloc decat in momentul in care vrei sa folosesti placa video integrata pentru treburi mai sofisticate precum jocuri video.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Iti recomand i5 e mai bun.