| ppicopp a întrebat:

Salut, ce se întâmplă când îți încerci telefonul cu un alt încărcător cu nu cu cel original?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca e un incarcator bine facut care nu da tensiuni mai mari decat trebuie (5V e normal), atunci e OK. Daca insa e un incatcator care se strica si ridica tensiunea mai mult decat trebuie, atunci se poate strica telefonul. Un incarcator bun trebuie sa poata da curentul necesar incarcarii, deci sa poata da un curent mai mare sau egal cu cel al incarcatorului original si sa aiba aceeasi tensiune, de regula 5V. Cablul folosit pentru incarcare trebuie sa fie cel de date care contine 4 fire. Mai sunt cabluri cum sunt cele scurte care vin odata cu bateriile externe care au in loc de 4 fire, numai 2 fire, cele de curent si in absenta celor 2 fire de date, telefonul nu primeste comanda de incarcare la curentul maxim si se incarca la un curent mai mic in jur de 100 ma, deci incarcarea poate dura 24 ore pentru o baterie de 2400 mAh sau nu se incarca deloc.
Incarcatorul nu trebuie sa se incalzeasca excesiv, trebuie sa fie intr-un loc cu o buna circulatie a aerului (nu se pune nimic peste el), nu se lasa nesupravegheat, iar la sfarsitul incarcarii se scoate din priza (bateriile se uzeaza mai repede daca sunt tinute mult timp la incarcarea maxima).

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa se incarce mai incet in rest nu se intampla nimic

| Bogdan_Alex_1998_BTkI a răspuns:

Nimic.