| Ovidiu a întrebat:

Salut, cine imi zice si mie cum se poate face un cd/dvd cu drept de autor(copyright)?

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Ideea e in felul urmator... daca ai drepturi de autor asupra datelor pe care vrei sa le scrii pe cd/dvd atunci poti folosi un program special pentru a scrie astfel de cd/dvd fara a putea fi copiat.
Poti incerca Toast 7 Titanium
Daca ai de scris muzica atunci poti incerca Easy Audio
Lock (The protection is based on the Cactus Data Shield protection which uses an invalid TOC to make the CD unreadable on CD/DVD-ROM drives.)
Sper sa iti iasa ce doresti sa faci happy

2 răspunsuri:
| Mişu_7703 a răspuns:

Trebuie sa produci tu ceea ce e pe cd/dvd si trebuie sa faci toate procesele legale necesare pentru a legaliza productia ta. laughing astfel vei avea drepturi de autor toata viata iar familia ta le va detine 70 de ani dupa moartea ta.

| lumeamea a răspuns:

Continutul dreptului de autor(private label rights) implica atat
existenta unor drepturi morale, cat si existenta unui ansamblu de drepturi patrimoniale de autor http://www.indigitalworks.com/plr.html
Utilizarea unei opere da nastere la drepturi patrimoniale, distincte si exclusive ale autorului(PLR) de a autoriza sau de a interzice:

a) reproducerea operei;

b) distribuirea operei;

c) importul in vederea comercializarii pe piata interna a copiilor, inclusiv prin punerea operei la dispozitia publicului astfel incat sa
poata fi accesata in orice loc si in orice moment ales, in mod individual, de catre public;

d) inchirierea operei;

e) imprumutul operei;

f) comunicarea publica, direct sau indirect a operei, prin orice mijloace, inclusiv prin punerea operei la dispozitia publicului, (PLR)astfel incat sa poata fi accesata in orice loc si in orice moment ales, in mod individual, de catre public;

g) radiodifuziunea operei;

h) retransmiterea prin cablu a operei;

i) realizarea de opera derivate.